آمریکا مجوز استفاده اضطراری از واکسن فایزر-‌بیون‌تک را صادر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Paul Sancya
Paul Sancya   -   کپی رایت  AP Photo

ایالات متحده آمریکا در ساعات پایانی روز جمعه مجوز استفاده اضطراری از واکسن تولیدی فایزر-‌بیون‌تک برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا را صادر و به این ترتیب زمینه توزیع سریع آن در سراسر کشور را فراهم کرد.

دنیس هینتون، از مقامات ارشد سازمان غذا و داروی ایالات متحده در نامه‌ای خطاب به مدیران فایزر «اجازه استفاده اضطراری» از این واکسن را صادر کرد.

پس از آن نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا وعده داد که اولین واکسیناسیون «در کمتر از ۲۴ ساعت» انجام شود.

توزیع کشوری این واکسن زیر نظر ارتش آمریکا انجام می‌شود و دونالد ترامپ اعلام کرد که به کمک شرکت‌های پستی فدکس و یوپی‌اس، توزیع آن را در همه ایالت‌ها آغاز کرده‌اند.

آمریکا پس از بریتانیا، بحرین، کانادا، عربستان سعودی و مکزیک ششمین کشوری است که استفاده از این واکسن را برای مقابله با شیوع کرونا تایید می‌کند.

این تصمیم در حالی گرفته شده که این کشور هم اکنون با بیش از ۱۶ میلیون و ۲۹۵ هزار مبتلا و بیش از ۳۰۲ هزار قربانی در صدر کشورهایی قرار دارد که با کووید۱۹ دست و پنجه نرم می‌کنند.

یک روز پیش از این بسیاری از رسانه‌های آمریکا مدعی شدند که کاخ سفید استفان هان، رئیس سازمان غذا و دارو را تهدید کرده که چنانچه در روز جمعه مجوز استفاده از این واکسن را صادر نکند، اخراج خواهد شد. پیش از این دکتر پیتر مارکس، مدیر بخش واکسن این سازمان اعلام کرده بود که تصمیم نهایی سازمان غذا و دارو دربارۀ این واکسن، حداکثر تا یک‌هفته دیگر اعلام خواهد شد.

ایالات متحده امیدوار است بتواند ۲۰ میلیون نفر را تا پایان این ماه به کمک تولیدات فایزر-‌بیون‌تک همچنین واکسن مدرنا واکسینه کند.

کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی، سالمندان و افرادی که در معرض خطر بیشتری هستند، در اولویت واکسیناسیون قرار دارند.