مجلس ایران با پیشنهاد ممنوعیت ثبت‌نام نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری مخالفت کرد

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران در میان نمایندگان
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران در میان نمایندگان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نشست علنی روز یکشنبه مجلس ایران همچنین ۲۲۵ نماینده با صدور بیانیه‌ای اقدام پارلمان اروپا را در صدور قطعنامه اعمال تحریم‌های حقوق بشری علیه مقامات جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر، محکوم کردند.

آگهی

نمایندگان مجلس ایران روز یکشنبه و در جریان بررسی اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری کشور با پیشنهاد غلامرضا نوری قزلجه، نماینده بستان آباد، مبنی بر حذف بندی که شرایط حضور فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر را به عنوان نامزد ریاست جمهوری فراهم می‌کند، مخالفت کردند.

آقای نوری قزلجه در توضیح دلایل ارايه پیشنهاد خود گفت که اهمیت کار نظامیان قابل مقایسه با امور سیاسی نیست. او همچنین با اشاره به صحبت‌های آقای خمینی، رهبر انقلاب ایران، نهی نظامیان از حضور در فعالیت‌های سیاسی را یادآورد شد.

در مقابل، محمد باقرقالیباف، رئیس مجلس ایران تاکید کرد که مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی همه اعضای نیروی مسلح بدون استعفا می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام و شرکت کنند. آقای قالیباف همچنین تصریح کرد که بحث دخالت در مسائل سیاسی و نامزد شدن برای انتخابات دو موضوع متفاوت است.

او همچنین در پاسخ به اخطار یکی از نمایندگان درباره احتمال سوء استفاده نظامیان از قدرت و امکانات سیاسی گفت که ضوابط و مقررات کشور و دستگاه‌های نظارتی مانع از رخداد این گونه «حدس و گمان‌هایی» می‌شود که نباید از تریبون مجلس بیان شود.

در نهایت پیشنهاد نماینده بستان آباد با مخالفت اکثریت مجلس ایران مواجه شد تا مطابق قانون انتخابات ایران، حق نظامیان عالی‌رتبه کشور برای رقابت بر سر کرسی ریاست جمهوری محفوظ بماند.

در نشست علنی روز یکشنبه مجلس ایران همچنین ۲۲۵ نماینده با صدور بیانیه‌ای اقدام پارلمان اروپا را در صدور قطعنامه اعمال تحریم‌های حقوق بشری علیه مقامات جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر، محکوم کردند.

نمایندگان مجلس ایران در این بیانیه از دولت درخواست کردند که فهرست اسامی مقام‌های اروپایی را که بنا بر ادعای آنها نسبت به «اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران» شده‌اند و نیز آن دسته از مقام‌های اروپایی که از «گروه‌های تروریستی، منافقین و تجزیه‌طلب‌ها» حمایت کرده‌اند و همچنین قضات اروپایی که «علیه شهروندان بی‌گناه ایرانی رای سیاسی قرار محکومیت و حبس» صادر کرده‌اند، در اختیار مجلس ایران قرار دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نمایندگان پارلمان اروپا ۱۷ دسامبر ۲۰۲۰ قطعنامه‌ای را به رای گذاشتند که ضمن درخواست از مقام‌های ایران برای آزادی فوری و بدون قید و شرط نسرین ستوده، حقوقدان زندانی و توقف حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر سوئدی-ایرانی، اعدام روح‌الله زم، موسس و مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز و نیز نوید افکاری، ورزشکار کشتی‌گیر محکوم کرد.

این قطعنامه که با ۶۱۴ رأی موافق در مقابل ۱۲ رأی مخالف و ۶۳ رأی ممتنع به تصویب رسید، خواستار اقدام‌های هدفمند اتحادیه اروپا علیه آن دسته از قضات و مقام‌های حکومت ایران شده که مرتکب نقض حقوق بشر شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قطعنامه حقوق بشری علیه ایران در سازمان ملل متحد تصویب شد؛ تهران: سیاسی است

گزارش دبیرکل سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران: همچنان نگران‌کننده است

انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در ایران آغاز شد