Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

«پکن عامل استثمار بیش از ۵۵۰هزار اویغور در تولید بیست درصد پنبه جهان»

تظاهرات اویغورهای مقیم اروپا علیه قوانین سرکوبگرانه چین
تظاهرات اویغورهای مقیم اروپا علیه قوانین سرکوبگرانه چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین گزارش ها نشان می دهند که دولت چین برای تولید یک پنجم پنبه جهان از صدها هزار زن و مرد اویغور سوءاستفاده می کند.

آگهی

جدیدترین تحقیقات موسسه آمریکایی گلوبال پالیسی نشان می دهند بیش از ۵۵۰ هزار تن از اقلیت مسلمان ایغور در چین، در تولید بیش از ۲۰ درصد پنبه جهان مورد استثمار و بیگاری قرارمی گیرند. آدریان زنز، پژوهشگر آلمانی این گزارش را روز دوشنبه چهاردهم دسامبر منتشرکرده است. 

استان سین کیانگ، یکی از بزرگترین سرزمین های تولید پنبه است که در سال ۲۰۱۸ بیشتر از یک پنجم استفاده جهانی پنبه را تامین کرده است.

خبرگزاری بی بی سی در یک گزارش تحقیقی با اسناد و مدارک نشان داده است که کارخانه های بزرگ تولید پنبه در کنار کمپ های بازآموزی اویغورها در استان سین کیانگ ساخته شده اند تا به این ترتیب زنان و مردان مسلمان در کاشت و برداشت و تولید نهایی پنبه تن به «کار اجباری» بدهند.

پنبه های تولید شده در استان سین کیانگ توسط بزرگترین کارخانه های تولید پوشاک اروپایی که آنها هم در چین قراردارند برای تولید محصولات نهایی و صادرات آن به سراسر جهان مورد استفاده قرارمی گیرد.

بسیاری از سازمان های حقوق بشری در دو سال اخیر با فشار بسیار از شرکت های بزرگ و مشهور تولید پوشاک از جمله نایک، آدیداس و زارا و اچ اند ام خواسته اند تا در تولید پوشاک لباس های خود از دسترنج بیگاری و استثمار زنان و مردان اویغور استفاده نکنند.

پارلمان اروپا درحال تهیه لایحه ای است تا شرکت هایی را که در زنجیره تولید و مصرف دسترنج بیگاری اویغورها سهم دارند را مجازات کرده و ورود محصولات آنها به قاره سبز را ممنوع کند.

دولت دونالد ترامپ در ۱۸ شهریور بدلیل بیگاری و استثمار و بهره کشی از مسلمانان اویغور ورود پنبه و گوجه از استان سین کیانگ به این کشور را ممنوع کرد. مبنای حقوقی صدور این دستورقوانین تعریف شده سازمان ملل در ارتباط با «برده داری مدرن و بهره ‌کشی از نیروی کاراجباری» عنوان شد.

آخرین گزارش های سازمان های حقوق بشری و سازمان ملل نشان می دهند که بیش از یک میلیون زن و مرد اویغور در کمپهای بازآموزی کاراجباری در استان سین کیانگ هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا کالاهایی را که از راه کار اجباری تولید شده‌اند ممنوع می‌کند

تخریب مساجد و سانسور متون؛ چین چگونه مسلمانان را در سین‌کیانگ سرکوب می کند؟

رئیس جمهور گرجستان: مصوبه «عوامل خارجی» را وتو می‌کنم؛ مسیر تفلیس «عضویت در اتحادیه اروپا» است