Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ماکرون: ثبت حفاظت از محیط زیست در قانون اساسی را به همه‌پرسی می‌گذارم

رئیس‌جمهوری فرانسه
رئیس‌جمهوری فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصمیم رئیس جمهوری فرانسه برای ارائه پیشنهاد اصلاح ماده اول قانون اساسی با اعتراض مخالفان دولت او روبرو شد.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه دوشنبه شب از طرح خود برای برگزاری همه پرسی برای ثبت لزوم «حفاظت از محیط زیست» و «مقابله با تغییرات آب و هوایی» در قانون اساسی این کشور سخن گفت.

رئیس جمهوری فرانسه این سخنان را در دیدار با مجمع شهروندان که به دنبال اعتراض های دو سال پیش جلیقه زردها تشکیل شد اعلام کرد. این گروه از شهروندان فرانسوی پیشنهادهایی را برای محافظت از محیط زیست و اصلاح سیاست های دولت فرانسه در این زمینه ارائه کرده بودند. امانوئل ماکرون در حالی از طرح خود برای برگزاری همه پرسی در راستای ثبت لزوم «حفاظت از محیط زیست» در ماده اول قانون اساسی فرانسه سخن گفته است که تحقق این امر تا پیش از دوره ریاست جمهوری او در سال ۲۰۲۲ بعید به نظر می رسد.

برگزاری این همه پرسی منوط به رای موافق مجلس ملی و مجلس سنای فرانسه است. این در حالی است که حزب راستگرای جمهوریخواهان که به دنبال معرفی نامزدی در مقابل امانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲ است اکثریت کرسی های مجلس سنا را در دست دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بسیاری از اعضای مجمع شهروندان در جریان دیدار سه ساعت و نیمه خود با امانوئل ماکرون از عملکرد دولت او در زمینه حفاظت از محیط زیست انتقاد کردند. به گفته آنها سخنان رئیس جمهوری فرانسه در زمینه حفاظت از محیط زیست و مقابله با تغییرات آب و هوایی با سیاست هایی که در عمل به اجرا در می آید همخوانی ندارد.

آخرین همه پرسی در فرانسه در سال ۲۰۰۵ میلادی در مورد قانون اساسی اروپا برگزار شد. در آن همه پرسی اکثریت رای دهندگان با پیش نویس قانون اساسی اروپا مخالفت کردند. نتیجه ای که البته دو سال بعد با تصویب معاهده لیسبون در پارلمان فرانسه در عمل زیر پا گذاشته شد و از آن به عنوان یکی از عوامل زمینه ساز برخی شکاف های کنونی در جامعه و فضای سیاسی فرانسه از جمله تظاهرات جلیقه زردها یاد می شود.

تصمیم رئیس جمهوری فرانسه برای ارائه پیشنهاد اصلاح ماده اول قانون اساسی با اعتراض مخالفان دولت او روبرو شده است. مخالفان دولت بر این باور هستند که امانوئل ماکرون در حالی که کمتر از ۱۸ ماه به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است در نظر دارد تا با این تصمیم «نمادین» آرای حزب سبزها را به سوی خود جلب کند. حزب سبزهای فرانسه در جریان انتخابات اخیر شهرداری ها موفق شد در بسیاری از شهرهای بزرگ فرانسه به پیروزی برسد.

مخالفان دولت امانوئل ماکرون همچنین او را متهم می کنند که با طرح پیشنهاد برگزاری همه پرسی برای ثبت «حفاظت از محیط زیست» در قانون اساسی قصد دارد کارنامه دولتش در این زمینه را که منتقدان زیادی دارد از اذهان عمومی پاک کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«پرونده قرن»؛ دادگاه فرانسه دولت را به دلیل «بی‌عملی در مقابله با گرمایش زمین» مقصر شناخت

هرچند وقت یکبار لباس‌هایمان را بشوییم؟

چرا نباید آهوبچه‌ای را که در طبیعت تنها می‌‌یابید نجات دهید