ناارامی در کردستان عراق؛ دست‌کم ۶ نفر کشته شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایرنا   -   کپی رایت  عکس

شمار کشته شدگان اعتراضاتی که علیه مقامات اقلیم کردستان عراق در جریان است تا عصر سه‌شنبه به ۶ نفر رسید.

این اعتراضات در شش شهر استان سلیمانیه، در پی عدم پرداخت دستمزدها در بخش‌های دولتی همچنین کاهش سطح دستمزدها شکل گرفته است و جمعیت خشمگین در جریان آن دفاتر احزاب و ساختمان‌های متعلق به دولت محلی را به آتش کشیده‌اند.

مرگ این شش معترض در زمانی کمتر از ۴۸ ساعت رقم خورد؛ اولین معترض بعد از ظهر دوشنبه در شهر چمچمال جان خود را از دست داد و دو معترض دیگر با ادامه ناآرامی‌ها در طول شب در دو منطقه دیگر کشته شدند.

عصر سه‌شنبه نیز دست‌کم سه معترض به جمع قربانیان این ناآرامی‌ها اضافه شدند.

معترضان روز سه‌شنبه نیز برای چندمین روز متوالی در شهر سلیمانیه و حومۀ آن به خیابان‌ها آمدند و خواستار پرداخت دستمزدهایشان شدند. آنها همچنین علیه حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان که سلیمانیه را در کنترل دارد، شعار دادند.

ماموریت سازمان ملل متحد برای کمک به عراق (یونامی) خشونت‌های هر دو طرف را محکوم و اعلام کرده است که «باید از حق اعتراض مسالمت‌آمیز محافظت شود و ضروری است که اعتراضات نیز بصورت مسالمت آمیز برگزار شود. تحقیقات باید بلافاصله برای شناسایی عاملان خشونت آغاز شود و این افراد کاملاً پاسخگو باشند.»

از زمان شیوع ویروس کرونا، منطقه نیمه‌خودمختار کردستان عراق به دلیل افت درآمدهای نفتی دچار بحران اقتصادی شده و همین موضوع به اعتراضات مردمی دامن زده است.