هواداران حشد شعبی ساختمان حزب دموکرات کردستان را به آتش کشیدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -  Copyright  AP Photo

هواداران گروه حشد الشعبی عراق در اعتراض به سخنان هشیار زیباری، سیاستمدار کرد عراقی، به دفتر حزب دموکرات کردستان در بغداد حمله کردند.

تجمع طرفداران حشد الشعبی، روز شنبه ۱۷ اکتبر بعد از آن صورت گرفت که طرفداران این گروه طی فراخوانی از مردم خواسته بودند در مقابل دفتر حزب دموکرات کردستان در بغداد تجمع کنند.

این تجمع که ابتدا با شعارهایی علیه هشیار زیباری آغاز شد در ادامه به خشونت کشیده و معترضان خشمگین وارد ساختمان حزب دموکرات کردستان شدند. هواداران حشد الشعبی که پوسترهایی از قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس را در دست داشتند پس از ورود به ساختمان، پرچم‌های حزب دموکرات را آتش زدند و پرچم حشد الشعبی را بر فراز ساختمان بر افراشتند.

حجم آتش به اندازه‌ای بود که دود برآمده از ساختمان در خیابان‌های اطراف قابل رویت بود.

این اقدامات در واکنش به صحبت‌های وزیر خارجه پیشین عراق، هشیار زیباری صورت گرفت. آقای زیباری در گفتگو با شبکه آمریکایی عرب زبان الحره، گفته بود: «دلیل حمله به پایگاه آمریکایی الحریر در اربیل این بوده که گروه‌های مقاومت تصور می‌کنند منطقه کردستان عراق به آمریکا نزدیک است.»

این سیاستمدار برجسته کرد همچنین در بخش دیگری از گفتگوی خود اعلام کرد حشدالشعبی همان اقداماتی را انجام می‌دهد که پیشتر داعش انجام می‌داد. آقای زیباری همچنین در ادامه گفتگوی خود تاکید کرده بود دولت عراق باید منطقه سبز بغداد را از حضور شبه نظامیان حشد الشعبی پاکسازی کند.

اظهارات زیباری به شدت مورد خشم شبه‌نظامیان حشدالشعبی که به سپاه پاسداران ایران نزدیک هستند قرار گرفت. آقای زیباری چند روز بعد ناگزیر شد اظهارات خود را پس بگیرد و در گفتگویی دیگر اعلام کرد برای گروه حشدالشعبی احترام ویژ‌ه‌ای قائل است.

آقای زیباری روز جمعه ۱۶ اکتبر در گفتگو با پایگاه خبری العهد گفت: «من به حشد العشعبی حمله نکردم، این گروه نیروی مجاهدی است که نمی‌توان فداکاری‌هایش را نادیده گرفت. حشد الشعبی نهادی برخاسته از قانون اساسی عراق است و تلاش‌هایش در مبارزه با داعش انکار ناپذیر است.»

اما حتی این اظهارات آقای زیباری موجب نشد از خشم حشد الشعبی کاسته شود و طرفداران این گروه تجمع روز شنبه در مقابل دفتر ساختمان حزب دموکرات کردستان را آتش کشیدند.

AP Photo
AP PhotoAP Photo

ساعاتی پس از این ماجرا، محمد البصری از فرماندهان حشد الشعبی، ساعاتی پس از این اتفاق در گفتگو با رسانه‌های عراقی آتش زدن دفتر حزب دموکرات کردستان را مردود دانست و مدعی شد این اقدام ارتباطی با حشد الشعبی ندارد.

به کانال تلگرامی یورونیوز فارسی بپیوندید