حشد الشعبی: تک تیراندازان ما معترضان عراقی را هدف نگرفتند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حشد الشعبی: تک تیراندازان ما معترضان عراقی را هدف نگرفتند
Copyright  عکس از رویترز

مقامات امنیتی عراق می گویند که در جریان اعتراضات اخیر این کشور گروهی از شبه نظامیان مورد حمایت ایران از روی پشت بام ساختمان ها به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کردند. این در حالی است که گروه حشد الشعبی نقش آفرینی خود در سرکوب تظاهرکنندگان را رد کرده است. 

خبرگزاری رویترز ضمن اعلام این خبر به نقل از دو مقام امنیتی عراق گزارش داده است که رهبران گروه های شبه نظامی مورد حمایت ایران به طور سرخود تصمیم به سرکوب موج اعتراضی علیه دولت عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق گرفتند.

شبه نظامیان مورد حمایت ایران از دولت کنونی عراق حمایت می کنند. یکی از دو منبع امنیتی در این مورد گفت: «ما شواهد تائید شده در اختیار داریم که تک تیراندازان عناصری از شبه نظامیان بودند که مستقیما به جای فرمانده کل نیروهای مسلح به فرمانده خود گزارش می دادند.»

وی افزود: «آنها متعلق به گروهی بودند که بسیار به ایرانی ها نزدیک بودند.»

دومین منبع امنیتی گفته است که شبه نظامیانی که لباس سیاه به تن داشتند در سومین روز اعتراضات به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کردند.

سخنگوی گروه حشدالشعبی که از شبه نظامیان مورد حمایت ایران تشکیل شده است در واکنش به گزارش خبرگزاری رویترز نقش تک تیراندازان این گروه در تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان را تکذیب کرد. احمد اسدی، یکی از سخنگویان گروه حشد الشعبی گفته است که شبه نظامیان این گروه در مناطقی که تظاهرات روی داده بود حضور نداشته اند. 

در جریان موج اخیر تظاهرات در عراق بیش از ۱۰۰ نفر کشته و حدود شش هزار نفر مجروح شدند.

بیشتر بخوانید: