Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تعداد جان باختگان ناآرامی‌های عراق به ۱۰۴ نفر رسید

تعداد جان باختگان ناآرامی‌های عراق به ۱۰۴ نفر رسید
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های دولتی عراق می‌گویند هیچ‌یک از نیروهای امنیتی به صورت مستقیم به تظاهر کنندگان شلیک نکرده است.

آگهی

مقام‌های دولتی عراق تایید کردند تعداد کشته‌ها در پی اعتراضات اخیر در این کشور به ۱۰۴ نفر رسیده است.

روز یکشنبه ۶ اکتبر/ ۱۴ مهر سخنگویان سه وزارت‌خانه کشور، بهداشت و دفاع به همراه فرماندهی عملیات مشترک عراق در یک نشست خبری جزئيات بیشتری در خصوص اعتراضات روزهای اخیر در عراق ارائه کردند.

سخنگوی وزارت دفاع عراق در این نشست گفت: «از این ۱۰۴ نفر تعدادی هم نیروهای امنیتی کشته شدند. البته تحقیقات در خصوص اینکه چه کسانی به معترضان حمله کردند ادامه دارد.»

او همچنین اضافه کرد که بیش از ۶ هزار و صد نفر هم در این اعتراضات زخمی شده‌اند.

سخنگوی وزارت کشور عراق اما در توضیحاتی که بیشتر از بعد سیاسی به ماجرا پرداخته بود، اعتراضات را به بیرون از مرزهای عراق نسبت داد و افزود: «ما به وضوح دست‌های خبیثی را می‌بینیم که هدفشان حمله و آسیب رساندن به معترضان است.»

او همچنین در تایید وعده‌های پیشین عادل عبدالمهدی وعده داد از ابتدای ماه دسامبر ۴۶ هزار نفر در وزارت کشور استخدام خواهند شد.

سخنگوی وزارت کشور عراق همچنین مدعی شد در ناآرامی‌های روزهای اخیر هیچ درگیری بین نیروهای امنیتی و معترضان پیش نیامده و هیچ نیروی امنیتی به صورت مستقیم به سوی تظاهر کنندگان شلیک نکرده‌است.»

بیشتر بخوانید:

در این نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت عراق هم اخبار در خصوص کمبود دارو و تجهزات پزشکی را تکذیب کرد و افزود: «به دلیل تعداد زیاد آسیب‌دیدگان ناآرامی‌های اخیر فشار زیادی روی نهادهای پزشکی وارد شده اما ما بدون توجه به این شایعات در حال رسیدگی و خدمت رسانی به آسیب دیدگان هستیم.»

 در روزهای گذشته و در پی برگزاری جلسات اضطراری کابینه عراق، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، وعده‌های بسیاری برای راضی کردن مردم خشمگین و ناراضی داده است.

آقای عبدالمهدی روز یکشنبه به هموطنانش وعده داد به مدت سه ماه به ۱۵۰ هزار نفر از بیکارانی که توان کار ندارند به مبلغ ۱۷۵ هزار دینار یارانه پرداخت کند. از سوی دیگر وزارت دفاع عراق موظف شده است از بین جوانان ۱۸ تا ۲۵ سال، نیرو جذب کند.

دولت آقای عبدالمهدی همچنین وعده داده ساخت صد هزار واحد مسکونی در سرتاسر عراق با اولویت استان‌های محروم در دستور کار دولت قرار گیرد.

ضمن اینکه با تصمیم هیئت دولت عراق تمام جان باختگان حوادث روزهای اخیر شهید محسوب می‌شوند و حقوق و مزایا به خانواده‌های آنها تعلق خواهد گرفت.

از روز اول اکتبر جمعی از مردم بغداد و چند شهر دیگر در اعتراض به فساد اقتصادی و نابسامانی دولتی به خیابان‌ها آمدند. در بغداد  شماری از معترضان سعی کردند خود را به منطقه سبز پایتخت برسانند. این تظاهرات که با جمعیت حدود ۳ هزار نفر در بغداد آغاز شد در روزهای بعد افزایش یافت و جمعی از معترضان جان خود را از دست دادند و تعداد بیشتری هم زخمی شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هواداران مقتدی صدر در مراسم اربعین شعار ضد فساد سر دادند

حشد الشعبی: تک تیراندازان ما معترضان عراقی را هدف نگرفتند

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»