Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تظاهرات علیه نخست وزیر ارمنستان در ایروان؛ اپوزیسیون ۳ روز به پاشینیان فرصت داد

تظاهرات در ایروان
تظاهرات در ایروان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وازگن مانوکیان، نخست وزیر اسبق ارمنستان و از سیاستمداران کهنه‌کار این کشور در تظاهرات روز شنبه گفت که ۱۷ حزب مخالف دولت، وی را به‌عنوان نامزد خود برای نخست وزیری معرفی کرده‌اند.

آگهی

ده‌ها هزار نفر از مخالفان دولت در ایروان پایتخت ارمنستان تظاهرات کردند و خواستار استعفای نیکول پاشینیان، نخست وزیر این کشور به دلیل نحوه مدیریت او در درگیری با آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ شدند.

در شش هفته نبرد سنگین که با توافق صلح با میانجی‌گری روسیه در ۱۰ نوامبر پایان یافت، ارتش جمهوری آذربایجان برخی از سرزمین‌هایی که نیروهای جدایی‌طلب ارمنی بیش از یک ربع قرن در اختیار داشتند باز پس گرفت.

احزاب مخالف ارمنستان به پاشینیان هشدار دادند که اگر تا ظهر روز سه‌شنبه هشت دسامبر (۱۸ آذر) استعفا ندهد، دست به نافرمانی مدنی در سراسر کشور می‌زنند. نخست وزیر ارمنستان استعفا را رد می‌کند و از توافق صلح به‌عنوان «اقدامی دردناک اما ضروری» یاد می‌کند که باعث شد تا جمهوری آذربایجان نتواند کل منطقه قره‌باغ را تصرف کند.

بیش از ۲۰ هزار معترض روز شنبه پنج دسامبر (۱۵ آذر) در ایروان تظاهرات کردند و شعار دادند: «نیکول تو خیانت کاری»، «نیکول استعفا بده». آن‌ها سپس به سمت دفتر نخست وزیری حرکت کردند.

آرتور وانتسیان، رهبر حزب مخالف میهن و رئیس سابق سرویس امنیت ملی ارمنستان در تجمع روز گذشته گفت: «صندلی نخست وزیری در حال حاضر از سوی یک جسد سیاسی اشغال شده است.»

AP Photo
رهبران مخالف در تظاهرات ایروانAP Photo

چندین کشیش نیز به اعتراض‌ها پیوستند و پاشینیان را به دلیل اجازه تصرف برخی از اماکن مقدس مسیحی به آذربایجان محکوم کردند.

ناگورنو قره‌باغ در جمهوری آذربایجان قرار دارد اما از زمان جنگ سال ۱۹۹۴ تحت کنترل نیروهای جدایی‌طلب ارمنی که مورد حمایت ارمنستان بودند قرار گرفت.

دور جدید درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ از روز ۲۷ سپتامبر (۶ مهر ) آغاز شده بود و پس از ۴۴ روز نبرد نیروهای جمهوری آذربایجان به عمق منطقه قره‌باغ نفوذ پیدا کردند و در نهایت ارمنستان را مجبور به پذیرش توافق صلح کردند.

طبق این توافق غیر از مناطقی که ارتش آذربایجان در این نبرد آن‌ها را باز پس گرفت، سه منطقه آغدام(آکنا)، کَلبَجَر (کارواجار) و لاچین (بردزور) به نظامیان آذربایجان تحویل داده شد.

آذربایجان پایان جنگ را به‌عنوان یک پیروزی ملی جشن گرفت. با این حال رهبران اپوزیسیون ارمنستان پاشینیان را مسئول عدم موفقیت در مذاکره درباره پایان دادن به خصومت‌ها در شرایط می‌دانند که می‌توانست برای ارمنستان سود بیشتری به ارمغان بیاورد. با این حال آن‌ها می‌گویند که برای لغو توافق صلح فشار نمی‌آورند.

وازگن مانوکیان، نخست وزیر اسبق ارمنستان و از سیاستمداران کهنه‌کار این کشور در تظاهرات روز شنبه گفت که ۱۷ حزب مخالف دولت، وی را به‌عنوان نامزد خود برای نخست وزیری معرفی کرده‌اند. وی تاکید کرد که دولت گذار وی به‌دنبال مذاکره مجدد در برخی از بخش‌های توافق صلح ۱۰ نوامبر است.

مانوکیان ۷۱ ساله در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۱ زمانیکه ارمنستان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود در سمت نخست وزیری حضور داشت و در بعدها در زمان جنگ جدایی طلبان وزیر دفاع بود.

آذربایجان روز پنجشنبه گذشته شمار تلفات نظامی خود را در این جنگ ۴۴ روزه اعلام کرد. وزارت کشور جمهوری آذربایجان گفت که ۲ هزار و ۷۸۳ سرباز در این جنگ کشته شدند و بیش از ۱۰۰ نفر همچنان مفقود هستند. دولت این کشور همچنین گفته است که ۹۴ غیرنظامی نیز در اثر حملات نیروهای ارمنی به شهرهای آذربایجان کشته شده‌اند.

وزارت بهداشت ارمنستان نیز هفته گذشته آمار دقیق‌تری از شمار تلفات نیروهای ارمنی در این جنگ ارائه کرد و گفت دست کم ۲ هزار و ۷۱۸ نفر از نیروهای ارمنی در جنگ کشته شده‌اند که دست کم ۵۵ غیرنظامی در میان قربانیان بوده‌اند.

روسیه برای نظارت بر توافق صلح و تسهیل بازگشت پناهندگان، نزدیک به ۲ هزار صلح‌بان را برای پنج سال در این منطقه مستقر کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه خارج می‌شود

اعطای امتیازات ارضی دولت پاشینیان به آذربایجان؛ معترضان ارمنستان وارد ایروان شدند

فن درلاین، بورل و بلینکن با پاشینیان دیدار کردند؛ حمایت «همه‌جانبه» اتحادیه اروپا از ارمنستان