ارمنستان: طرح ترور پاشینیان و تصاحب قدرت خنثی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نخست‌وزیر ارمنستان در کنار نظامیان این کشور
نخست‌وزیر ارمنستان در کنار نظامیان این کشور   -   کپی رایت  AP Photo

اداره امنیت ملی ارمنستان روز شنبه اعلام کرد که طرح ترور نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر این کشور را خنثی کرده است.

در بیانیه این اداره آمده است که گروهی از مقامات سابق این کشور قصد داشتند به این ترتیب قدرت را به دست بگیرند. این خبر در حالی منتشر می‌شود که نخست‌وزیر ارمنستان از دوشنبۀ گذشته که توافق آتش بس با جمهوری آذربایجان را پذیرفته، به شدت از سوی مخالفان تحت فشار قرار گرفته است.

هزاران نفر از روز سه‌شنبه گذشته با برپایی تظاهرات در ایروان، پایتخت ارمنستان خواستار کناره گیری نیکول پاشینیان از قدرت شده‌اند.

بنا به اعلام اداره امنیت ملی ارمنستان آرتور وانتسیان رئیس سابق این نهاد، واهرام باغداساریان رئیس فراکسیون حزب جمهوریخواه در پارلمان همچنین آشوت میناسیان، یکی از فرماندهان شبه نظامیان داوطلب برای حضور در جبهه‌های نبرد بازداشت شده‌اند. 

واهرام باغداساریان سابقه ریاست گروه دوستی پارلمانی ارمنستان با ایران را در کارنامه خود دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در بیانیه اداره امنیت ملی ارمنستان درباره دستگیرشدگان آمده است: «مظنونان برای تصاحب غیرقانونی قدرت از طریق قتل نخست‌وزیر برنامه‌ریزی می‌کردند و حتی مذاکره درباره نامزدهای بالقوه جانشینی او آغاز شده بود.»

مخالفان نیکول پاشینیان او را به دلیل پذیرش توافق آتش بس و واگذاری بخش‌هایی از مناطقه ناگورنو-قره باغ به جمهوری آذربایجان به «خیانت» متهم کرده‌اند. در مقابل نخست‌وزیر ارمنستان ضمن دفاع از تصمیم خود گفته است که در صورت عدم پذیرش آتش بس شکست‌های بیشتری در انتظار کشورش بود. 

وی تاکید کرده که برای حفظ جان ۲۵ هزار سرباز کشورش به امضای توافق آتش بس رضایت داده است. نیکول پاشینیان همچنین ضمن پذیرش مسئولیت قبول توافق آتش بس، درخواست کناره گیری خود را رد کرده است.

توافق آتش بس بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان به شش هفته درگیری دو طرف بر سر کنترل منطقه ناگورنو-قره باغ پایان داد. بنا به این توافق حدود دو هزار نظامی روس برای حفاظت از صلح در منطقه مستقر می‌شوند.

AP Photo
یکی از صومعه‌های منطقه ناگورنو قره‌باغAP Photo

پوتین خواستار محافظت آذربایجان از اماکن مقدس مسیحیان شد

در همین حال کاخ کرملین روز شنبه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از الهام علی‌اف، همتای آذربایجانی خود خواسته تا از اماکن مقدس مسیحیان در مناطقی که تحت کنترل جمهوری آذربایجان در آمده است محافظت کند.

بنا به این گزارش رئیس جمهوری روسیه بر لزوم تامین امنیت و محافظت از کلیساها و صومعه‌ها در مناطق تحت کنترل جمهوری آذربایجان تاکید کرده است. به گفته کرملین الهام علی‌اف نیز گفته است که کشورش بر همین اساس عمل خواهد کرد.