پاشینیان: برای حفظ جان ۲۵ هزار سربازمان تن به توافق آتش‌بس دادم

نخست‌وزیر ارمنستان
نخست‌وزیر ارمنستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر ارمنستان می‌گوید رئیس دولت خودخوانده قره باغ به وی هشدار داده بود شهر استپاناکرت (خان کندی) ممکن است ظرف چند روز یا حتی چند ساعت سقوط کند.

آگهی

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان می گوید برای حفظ جان ۲۵ هزار سرباز کشورش حاضر به امضای توافق آتش بس با جمهوری آذربایجان شد.

نخست وزیر ارمنستان روز پنجشنبه در پیامی خطاب به شهروندان کشورش گفت که رئیس دولت خودخوانده قره باغ به وی هشدار داده بود شهر استپاناکرت (خان کندی) ممکن است ظرف چند روز یا حتی چند ساعت سقوط کند.

نیکول پاشینیان روز دوشنبه گذشته بیانیه مشترکی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان امضاء کرد که براساس آن از روز سه شنبه آتش بس کامل در منطقه ناگورنو قره باغ برقرار می شد. بنا به توافق صورت گرفته ارمنستان و جمهوری آذربایجان مواضع کنونی خود را حفظ کردند. روسیه نیز براساس این توافق نیروهای حافظ صلح به قره باغ اعزام کرد.

توافق نیکول پاشینیان با توافق آتش بس موجی از انتقادها از او را در داخل ارمنستان به دنبال داشت. مخالفان نیکول پاشینیان را به «خیانت» متهم کردند.

روز جمعه تمام ۱۰ عضو بازداشتی اپوزیسیون که به اتهام رهبری تظاهرات خشونت آمیز در ایروان بازداشت شده بودند، آزاد شدند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نیروهای حافظ صلح روسیه به استپاناکرت (خان کندی) رسیدند

سربازان حافظ صلح روسیه که قرار است بین نیروهای ارتش آذربایجان و نظامیان ارمنستان مستقر شوند روز جمعه به استپاناکرت (خان کندی)، مرکز جمهوری خودخوانده قره باغ رسیدند.

جمهوری آذربایجان در جریان درگیری های اخیر در قره باغ بخش زیادی از سرزمین هایی را که از اوایل دهه ۱۹۹۰ تحت کنترل ارمنی ها بود تصرف کرد. در توافق اخیر ارمنستان با جمهوری آذربایجان ساز و کاری برای دستیابی به راه حل نهایی برای مناقشه قره باغ پیش بینی نشده است.

قرار است ۱۹۶۰ سرباز روسیه برای حفاظت از صلح بین نظامیان ارتش آذربایجان و نیروهای ارمنستان مستقر شوند. نظامیان روسیه وظیفه تامین امنیت مسیر ارتباطی بین مناطق تحت کنترل نیروهای ارمنی و ارمنستان را برعهده خواهند داشت.

فرانسه کمک‌های بشردوستانه به ارمنستان می‌فرستد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پنجشنبه شب در دیدار با گروهی از ارامنه ساکن این کشور وعده داد که پاریس کمک های بشردوستانه به ارمنستان خواهد فرستاد. رئیس جمهوری فرانسه پس از اعلام آتش بس بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفته بود که کشورش در «کنار» ارمنستان خواهد ایستاد.

امانوئل ماکرون همچنین پنجشنبه شب در گفتگویی تلفنی با نیکول پاشینیان برای کمک به دستیابی به یک راه حل سیاسی «منصفانه» در قره باغ اعلام آمادگی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورود نخستین کاروان نظامیان صلحبان روسیه به ارمنستان

نخست وزیر ارمنستان: به اصرار ارتش توافق صلح را امضا کردم

فن درلاین، بورل و بلینکن با پاشینیان دیدار کردند؛ حمایت «همه‌جانبه» اتحادیه اروپا از ارمنستان