نخست وزیر ارمنستان: به اصرار ارتش توافق صلح را امضا کردم

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان
نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«کسانی که به ساختمان دولتی حمله می‌کنند، مثل این است که به سربازان ما که درون سنگرها هستند، از پشت خنجر می‌زنند. سیاستمداری که امروز استعفای مرا می‌خواهد همان است که یک روز قبل محل خدمت خود در شوشی را ترک کرده است.»

آگهی

نیکول پایشینیان، نخست وزیر ارمنستان می‌گوید که به اصرار فرماندهان ارتش، توافقنامه صلح با جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ را امضا کرده است.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان در نخستین ساعات بامداد سه شنبه ۱۰ نوامبر (۲۰ آبان) اعلام کردند که برای پایان دادن به بیش از ۶ هفته جنگ و خونریزی بر سر منطقه قره باغ به توافق رسیده‌اند. بر پایه این توافق‌نامه که با میانجیگری روسیه و پس از پیشروی‌های اخیر ارتش آذربایجان به دست آمد، ارمنستان موظف شده مناطق کلبجر و لاچین را ترک کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این تعهدات خشم بسیاری از ارمنی‌ها را برانگیخت و روز سه شنبه هزاران نفر در پایتخت، ایروان برای اعتراض به تصمیم دولت به ساختمان پارلمان این کشور حمله کردند.

نخست وزیر ارمنستان در واکنش به این اعتراضات و با اشاره به مخالفان سیاسی خود گفت: «کسانی که به ساختمان دولتی حمله می‌کنند، مثل این است که به سربازان ما که درون سنگرها هستند، از پشت خنجر می‌زنند. سیاستمداری که امروز استعفای مرا می‌خواهد همان است که یک روز قبل محل خدمت خود در شوشی را ترک کرده است. البته برخی معترضان نیت صادقانه و خیرخواهانه دارند، آنها خانواده‌های سربازان کشته شده‌اند و من در برابرشان زانو می‌زنم.»

توافق ترک مخاصمه میان ایروان و باکو یک روز بعد از تصرف شهر راهبردی شوشی (شوشا) به دست نیروهای آذربایجان حاصل شد. این شهر در ۱۵ کیلومتری استپاناکرت، مرکز جمهوری خودخوانده قره باغ واقع شده و سقوط آن نقطه عطفی در جنگ محسوب می‌شود. معترضان ارمنی امضای توافق‌نامه صلح را مایه تحقیر کشور خود خوانده‌اند و از این که صدها تن از سربازان این کشور در نبردی قربانی شده‌اند که نتیجه‌ای برای کشورشان نداشته به خشم آمده‌اند.

پاشینیان در دفاع از تصمیم خود برای امضای توافق‌نامه صلح گفت: «این تصمیم در نتیجه تجزیه و تحلیل اوضاع نظامی و بر اساس ارزیابی افرادی که بیشترین آشنایی را با وضعیت نظامی دارند اتخاذ شده است. ما باید درک کنیم که ارتش ما با تروریست‌ها، دومین ارتش نیرومند ناتو (ترکیه) و ارتش آذربایجان روبروست.»

ترکیه در طول جنگ قره باغ آشکارا از جمهوری آذربایجان حمایت کرده و ارمنستان می‌گوید در همین مدت برخی از «مزدوران خارجی» عضو گروه‌های تروریستی مانند داعش در کنار ارتش آذربایجان در نبرد قره باغ حضور داشته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاشینیان: برای حفظ جان ۲۵ هزار سربازمان تن به توافق آتش‌بس دادم

آذربایجان: شهر شوشا قره‌باغ را بازپس گرفتیم، ارمنستان: نبرد ادامه دارد

فن درلاین، بورل و بلینکن با پاشینیان دیدار کردند؛ حمایت «همه‌جانبه» اتحادیه اروپا از ارمنستان