وزیر دفاع اسپانیا خواستار تحقیق درباره مکالمات کهنه‌سربازان راست گرای افراطی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AP
وزیر دفاع اسپانیا خواستار تحقیق دادستانی درباره پیام‌های واتس‌اپی کهنه سربازان راست‌گرای افراطی شد
وزیر دفاع اسپانیا خواستار تحقیق دادستانی درباره پیام‌های واتس‌اپی کهنه سربازان راست‌گرای افراطی شد   -   کپی رایت  Bernat Armangue/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

وزیر دفاع اسپانیا از دادستانی این کشور خواست تا درباره اظهارات گروهی از افسران بازنشسته ارتش درباره شلیک به سوی مخالفان سیاسی و بزرگداشت ژنرال فرانکو تحقیق کنند.

رسانه اینترنتی چپ‌گرای اینفولیبر اسپانیا، برای نخستین بار پیام‌های رد و بدل شده گروهی از کهنه سربازان نیروهای هوایی این کشور در واتس‌اپ را منتشر کرد. پیام‌هایی که به گفته مارگاریتا روبلز، وزیر دفاع اسپانیا «ناپسند» هستند و چهره نیروهای مسلح این کشور را مخدوش می‌کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس این پیام‌ها در ۲ گروه واتس‌اپی جمعی از کهنه سربازان اسپانیایی رد و بدل شده که در سال ۱۹۶۳، زمانی که ژنرال فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور فاشیست اسپانیا هنوز در قدرت بود وارد ارتش شده اند.

در یکی از این گپ‌ها و زمانی که افسران بازنشسته درباره استقلال‌طلبان کاتالونیا صحبت می‌کنند، یکی از آن‌ها می‌گوید: «راهی برایمان نمانده به جز اینکه به سوی ۲۶ میلیون نفر شلیک کنیم.»

در پیامی دیگر یکی از افسران با ابراز نارضایتی از وضعیت سیاسی کنونی اسپانیا با حسرت می‌گوید که ژنرال فرانکو بی‌همتا است.

شماری از کهنه سربازان عضو این دو گروه واتس‌اپی همراه با ده‌ها نظامی بازنشسته دیگر، با ارسال نامه‌ای به فلیپه ششم، پادشاه اسپانیا، از دولت چپ‌گرای پدرو سانچز به شدت انتقاد کردند. 

این گروه از افسران در نامه خود با ادبیات مشابه احزاب راست‌گرای افراطی، دولت ائتلافی کنونی را «کمونیست-سوسیالیست» خوانده و اعضای حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا (حزب پدرو سانچز) را به دلیل ائتلاف با چپ‌گرایان جدایی طلب کاتالونیا به خیانت به کشور متهم کردند.

خانم روبلز روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت «آن‌هایی که این نامه را نوشته‌اند یا در گروه‌های واتس‌اپی چنین گفت‌وگوهایی داشته‌اند، دیگر ربطی به ارتش اسپانیا ندارند. این دسته یا می‌خواهد راس حکومت را در شرایط دشواری قرار دهد و یا اینکه چهره پلیدی از ارتش به نمایش بگذارد.»

در ۵ سال اخیر و همزمان با افزایش بحران‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در اسپانیا، جریان‌های راست‌گرای افراطی و به‌ویژه حزب ووکس، توانسته قدرت خود را به‌ویژه در میان شهروندان فقیر این کشور افزایش دهد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید