کاخ سلطنتی اسپانیا: خوان کارلوس، پادشاه سابق در امارات می‌ماند

June 2, 2019 file photo, Spain's former King Juan Carlos waves during a bullfight at the bullring in Aranjuez, Madrid, Spain.
June 2, 2019 file photo, Spain's former King Juan Carlos waves during a bullfight at the bullring in Aranjuez, Madrid, Spain.   -  Copyright  AFP
نگارش از یورونیوز فارسی

اقامت خوان کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا در امارات در حالی صورت می گیرد که دادگاه‌های سوئیس و اسپانیا در حال بررسی حساب‌های بانکی وی هستند.

کاخ سلطنتی اسپانیا روز دوشنبه فاش کرد که خوان کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا که در اوایل ماه اوت از کشور خارج شده است، اکنون در امارات عربی متحده سکونت دارد.

سخنگوی کاخ سلطنتی اسپانیا گفته است که پادشاه ۸۲ ساله سابق اسپانیا «سوم اوت به امارات رفته است و آنجا می‌ماند.»

خوان کارلوس ممکن است با اتهامات مالی، فساد و سوء استفاده از جایگاهش روبرو شود با این حال هنوز تحقیقات شخص او را هدف قرار نداده‌اند. او در تاریخ سوم اوت اعلام کرده بود که برای «سهولت در انجام وظایف» پسرش فیلیپه ششم، پادشاه کنونی اسپانیا تصمیم گرفته است که از کشورش دور باشد.

اقامت خوان کارلوس در امارات که از آن به‌عنوان تبعید خودخواسته نام برده شده است در حالی صورت می گیرد که دادگاه‌های سوئیس و اسپانیا در حال بررسی حساب‌های بانکی وی هستند.

خوان کارلوس از طریق وکیل خود اعلام کرده است که در صورت لزوم او خود را در اختیار دستگاه قضایی خواهد گذاشت.

پادشاه سابق اسپانیا روابط نزدیکی با پادشاهان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دارد و بر اساس برخی گزارش ها در سال ۲۰۰۸ مبلغ ۱۰۰ میلیون یورو از عربستان سعودی دریافت کرده است.

دادستان‌های دیوان عالی اسپانیا در حال تحقیق درباره قرارداد ساخت قطار سریع‌السیر در عربستان سعودی هستند تا مشخص کنند که آیا در این قرارداد مبالغ غیرقانونی پرداخت شده است و آیا خوان کارلوس، پادشاه سابق همانطور که کورینا لارسون، دوست دختر سابق وی ادعا کرده است، از این قرارداد سود برده است یا خیر.

خوان کارلوس در سال ۲۰۱۴ سمت پادشاهی را به فرزند خود منتقل کرده بود.

مطالب مرتبط