Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پادشاه سابق اسپانیا در مکانی نامعلوم؛ تحققیات مالی تازه آغاز شد

خوان کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا
خوان کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پرونده تحقیقات جدید به استفاده احتمالی پادشاه سابق، ملکه سوفیا و برخی دیگر از اعضای خانواده سابق سلطنتی از کارت‌های اعتباری صادر شده از سوی بانک‌های خارجی مربوط می‌شود.

آگهی

دادستان‌های دیوان عالی اسپانیا تحقیقات جدیدی را در خصوص پرونده فعالیت‌های مشکوک مالی خوان کارلوس پادشاه سابق این کشور آغاز کردند.

این در حالیست که خوان کارلوس در پی به جریان افتادن پرونده تحقیقات اولیه علیه وی در اسپانیا که دامنه آن به سوئیس نیز کشیده شد، کشورش را ترک و هم اکنون در مکانی نامشخص زندگی می‌کند.

دفتر دادستانی کل اسپانیا روز سه شنبه تأیید کرد که دادگاه مسئولیت تحقیقات جدیدی را برای روشن شدن ماهیت مشکوک فعالیت‌های مالی خوان کارلوس برعهده گرفته است.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که روزنامه آنلاین اسپانیایی ال‌دیاریو elDiario.es در گزارشی اعلام کرد که دادستان‌های مامور مبارزه با فساد در حال تحقیق به روی پرونده‌ای با موضوع تخلفات مالی احتمالی پادشاه سابق و کلیه اعضای خانواده سلطنتی هستند.

در این گزارش آمده بود که پرونده تحقیقات به استفاده احتمالی پادشاه سابق، ملکه سوفیا و دیگر اعضای خانواده سابق سلطنتی از کارت‌های اعتباری صادر شده از سوی بانک‌های خارجی مربوط می‌شود.

اما نکته قابل توجه در تحقیقات یاد شده این است که گویا کارت‌های اعتباری مرتبط با حساب‌های خارجی که خانواده سابق سلطنتی از آن استفاده می‌کردند به نام آنها صادر نشده است.

ماریا خسوس مونترو، سخنگوی دولت اسپانیا ضمن خودداری از اظهارنظر صریح در خصوص این پرونده گفته است که دولت امیدوار است حقایق ماجرا در اسرع وقت روشن شود.

دادستانی هیچ جزئیات دیگری از تحقیقات جدید در اختیار رسانه‌ها قرار نداده اما یک آژانس خبری خصوصی موسوم به «اروپا پرس» Europa Press در گزارشی با استناد به گفته‌های دادستان‌ها یادآور شده که تحقیقات جدید به همان پرونده‌ای مربوط می‌شود که ال دیاریو پیش‌تر جزئیاتی از آن را فاش کرده بود.

«اروپا پرس» همچنین بدون نام بردن از دادستان‌هایی که این اطلاعات را در اختیارشان قرار داده‌اند از آغاز تحقیقات دیگری در دادستانی اسپانیا در باره لو رفتن یک پرونده ضد فساد در یک رسانه خبر داده است.

گفته می‌شود کارت‌های اعتباری در دوره زمانی بین سال‌‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸، دو سال پس از کناره‌گیری خوان کارلوس از سلطنت در سال ۲۱۰۴ مورد استفاده قرار گرفته است.

در گزارش ال‌دیاریو تصریح شده که تحقیقات جاری به فیلیپه ششم، پسر خوان کارلوس و پادشاه کنونی اسپانیا و ملکه لتیسیا، همسر وی مربوط نمی‌شود.

تحقیقات اولیه دیوان عالی اسپانیا در باره پرونده اتهامات مالی پادشاه سابق این کشور همزمان با انتشار گزارش دستگاه قضایی سوئیس مبنی بر دریافت میلیون‌ها یورو رشوه توسط او از ملک عبدالله، پادشاه پیشین عربستان سعودی در سال ۲۰۰۸ به جریان افتاده بود.

پس از این ماجرا گفته شد که خوان کارلوس مبلغ زیادی پول را به حساب یکی از همراهان سابق خود منتقل کرده است؛ مسئولان تحقیق در باره پرونده یاد شده این اقدام را تلاشی احتمالی برای پنهان کردن رشوه دریافت شده از تشکیلات دولتی و مقامات قضایی عنوان کردند.

هنوز هیچ اطلاعاتی از محل زندگی خوان کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا در اختیار رسانه‌های قرار گذاشته نشده و برغم تحقیقات مختلف درباره فعالیت‌های مالی، وی تاکنون به ارتکاب هیچ جرمی متهم نشده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاخ سلطنتی اسپانیا: خوان کارلوس، پادشاه سابق در امارات می‌ماند

زنی بلژیکی: من دختر نامشروع پادشاه سابق اسپانیا هستم

کناره گیری خوان کارلوس از پادشاهی و چالش های جانشین وی