امارات عربی متحده ترور محسن‌ فخری‌زاده را محکوم کرد

محسن فخری‌زاده
محسن فخری‌زاده Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امارات در حالی ترور یک دانشمند هسته‌ای ایران را محکوم کرده که تهران پیش‌تر در خصوص هرگونه ناامنی در منطقه به‌واسطه نزدیکی و عادی سازی روابط این کشور با اسرائیل هشدار داده بود.

آگهی

امارات عربی متحده ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران را محکوم کرد و آن‌را «جنایتی فجیع» خواند.

امارات ضمن محکوم کردن این ترور که هنوز هیچ فرد یا گروهی هنوز مسئولیت آنرا برعهده نگرفته، خواستار «بیشترین خویشتن‌داری» از سوی ایران شده است؛ حال آنکه تهران انگشت اتهام را به سوی تل‌‌‌آویو نشانه رفته و از پاسخی مناسب سخن به میان آورده است.

خبرگزاری رسمی امارات عربی متحده روز یکشنبه با انتشار گزارشی در این خصوص اعلام کرد که وزارت خارجه این کشور سوء قصد صورت گرفته در تهران بر ضد یک چهره شناخته شده برنامه هسته‌ای ایران را محکوم کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه امارات آمده است: «امارات ترور و هدف قرار دادن محسن فخری‌زاده را به عنوان جنایتی فجیع و اقدامی که ممکن است به تشدید درگیری و مناقشه در منطقه بیانجامد، محکوم می‌کند.»

در بخش دیگری از این بیانیه از کلیه طرف‌ها خواسته شده تا برای جلوگیری از «فرو رفتن منطقه به بی ثباتی و مقابله با هرگونه تهدید برای صلح نهایت خویشتن‌داری را از خود نشان دهند.»

امارات در حالی ترور یک دانشمند هسته‌ای ایران را محکوم کرده که تهران پیش‌تر در خصوص هرگونه ناامنی در منطقه بواسطه نزدیکی و عادی سازی روابط این کشور با اسرائیل هشدار داده بود.

مقامات دولت ایران ادعا می‌کنند که اسرائیل عامل اصلی ترور محسن فخری‌زاده بوده و طراحی این عملیات را سرویس‌های اطلاعاتی این کشور با چراغ سبز ایالات متحده انجام داده‌اند.

محسن فخری‌زاده که وزارت دفاع ایران از وی به عنوان رئیس بخش تحقیقات و نوآوری برنامه هسته‌ای ایران نام برده روز جمعه در جریان حمله‌ای مسلحانه در منطقه آبسرد دماوند کشته شد.

به گزارش‌ رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران، تیراندازی به سوی محسن فخری‌زاده بدون حضور عوامل انسانی و از طریق یک سیستم تهاجمی با قابلیت کنترل از راه دور صورت گرفته که در یک خودروی تله‌گذاری شده در مسیر حرکت کاروان حامل وی جاسازی شده بود.

جدا از امارات، یکی از متحدان اسرائیل در منطقه قفقاز یعنی آذربایجان نیز ترور محسن فخری‌زاده را محکوم کرده است.

باکو که در طول مناقشه قره‌‌باغ به نوعی از حمایت تهران برخوردار شده بود، این حمله را در جریان تماس تلفنی المار محمدیارف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با محمد جواد ظریف محکوم کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترور فخری‌زاده؛ فرانسه خواستار خویشتنداری برای پیشگیری از افزایش تنش شد

رکودشکنی دبی در جذب گردشگر خارجی؛ بیشترین مسافران از کدام کشور هستند؟

رونمایی از جدیدترین فناوری‌های پهپادی و نظامی دنیا در نمایشگاه ابوظبی