انور قرقاش: توافق امارات با اسرائیل علیه ایران نیست

Anwar Gargash speaks to journalists in Dubai, United Arab Emirates, Monday, June 18, 2018.
Anwar Gargash speaks to journalists in Dubai, United Arab Emirates, Monday, June 18, 2018. Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«پیمان صلح امارات و اسرائیل یک تصمیم حاکمیتی است و اقدامی علیه ایران نیست. ما این را گفته‌ایم و باز تکرار می کنیم. ما دخالت در تصمیماتمان را نمی پذیریم.»

آگهی

انور قرقاش، وزیرمشاور در امور خارجه امارات عربی متحده روز دوشنبه گفت که توافق بین این کشور و اسرائیل با هدف عادی‌سازی مناسبات، «تصمیمی حاکمیتی» است و علیه ایران نیست.

انور قرقاش با انتشار توئیتی نوشته است: «پیمان صلح امارات و اسرائیل یک تصمیم حاکمیتی است و اقدامی علیه ایران نیست. ما این را گفته‌ایم و باز تکرار می کنیم. ما دخالت در تصمیماتمان را نمی پذیریم.»

در پی انتشار خبر توافق میان اسرائیل و امارات، مقامات جمهوری اسلامی از جمله حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران این اقدام را «خیانت به آرمان ملت فلسطین» و آنرا «صد در صد محکوم» دانست.

در پی این سخنان، امارات روز یکشنبه دیپلمات ارشد ایران در ابوظبی را احضار و «یادداشت شدید اللحنی» در پاسخ به سخنان رئیس جمهور ایران به وی تسلیم کرد. وزارت خارجه امارات پیش از این سخنان حسن روحانی را «غیرقابل قبول» توصیف کرده بود.

توافق بین اسرائیل و امارات که مورد حمایت ایالات متحده آمریکا است همچون توافقی برای تقویت مخالفت با قدرت منطقه‌ای ایران تفسیر شده است. دولت‌های حوزه خلیج فارس، اسرائیل و ایالات متحده آمریکا، ایران را مهمترین تهدید منطقه‌ای در خاورمیانه می دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح قدرت‌های جهانی برای متوقف کردن همکاری‌های امارات و روسیه

گسترش فعالیت کازینوها و نگرانی از پولشویی؛ امارات اداره‌ای ویژه «بازی‌های تجاری» دایر کرد

معمای توقف فعالیت چرخ و فلک «عین دبی»؛ مقام‌های امارات همچنان سکوت کرده‌اند