سندرز و وارن در دولت آینده آمریکا نقشی نخواهند داشت

بایدن و سندرز و وارن
بایدن و سندرز و وارن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با اعلام جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، سناتور برنی سندرز و سناتور الیزابت وارن، دو نفر از مهمترین چهره‌های حزب دموکرات آمریکا در دولت آینده هیچ نقشی نخواهند داشت.

آگهی

رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، جو بایدن، روز سه شنبه تاکید کرد که ترجیح می دهد دو چهره سرشناس حزب دموکرات، برنی سندرز و الیزابت وارن را برای تصویب قوانین دولت آینده آمریکا در سنا حفظ کند و به آنها پست وزارت ندهد.

برنی سندرز و الیزابت وارن را می توان چپ گراترین رهبران حزب دموکرات دانست.

هر دوی آنها در رقابت‌های درون حزبی برای تعیین نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری با بایدن رقابت کردند.

جو بایدن در اخرین هفته‌ها و پس از کناره‌گیری رقبای دیگرش به نفع او توانست گوی رقابت را از برنی سندرز برباید و نهایتا به عنوان نامزد حزب دموکرات و رقیب دونالد ترامپ برگزیده شود.

بسیاری از تحلیلگران آمریکایی می گویند که بسیج عمومی «جنبش هواداران برنی سندرز» و حمایت های خانم وارن در ایالت‌هایی چون پنسیلوانیا، جورجیا و میشیگان نقش تعیین کننده‌ای در پیروزی وی داشت.

پس از اعلام پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر، بسیاری انتظار داشتند تا سندرز و وارن، در راس وزارتخانه‌های مهم از جمله کار و بهداشت قرار گیرند. حالا، سخنان رئیس جمهوری منتخب امید هوادران این دو سناتور دموکرات را نقش برآب کرد. البته جو بایدن روز سه شنبه به خبرنگار ان بی سی گفت: «دولت من یک برنامه بسیار بلند پروازانه و مترقی دارد. برای انجام این کار رهبران بسیار قدرتمند پیشرو باید در مجلس نمایندگان و سنا به کار خود ادامه دهند.»

در روزهای گذشته جو بایدن نام تعدادی از وزیران پیشنهادی کابینه‌اش را اعلام کرد. بسیاری از تحلیلگران انتخاب های او را ادامه میراث هشت ساله حضورش به عنوان معاون دولت باراک اوباما می دانند. اما رئیس جمهوری منتخب سه شنبه گفت: «این سومین دوره اوباما نیست، زیرا ما با جهانی کاملا متفاوت از آنچه در دولت اوباما-بایدن مواجه بودیم روبرو هستیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بولتون با انتقاد از بایدن به دلیل اعمال فشار زیاد بر اسرائیل: ایران بسیار خوش شانس بود

انگلیسی حرف زدن عجیب مادورو؛ «جنون نازی‌گونه نتانیاهو می‌تواند ما را به جنگ جهانی سوم بکشاند»

آزمون بر سر راه بایدن در خطرناک‌ترین لحظه؛ آیا خاورمیانه درگیر جنگی تمام‌عیار می‌شود؟