تقابل هنر و سیاست؛ واکنش تند مقامات مجارستان به سخنان جورج کلونی درباره اوربان

جورج کلونی
جورج کلونی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت خارجه مجارستان، اظهارات جورج کلونی که ویکتور اوربان را عامل ترویج خشم و نفرت در جهان خوانده بود را «احمقانه» توصیف کرد.

آگهی

دولت مجارستان با انتقاد از جورج کلونی، اظهارات وی درباره ویکتور اوربان را احمقانه خواند. سخنگوی وزارت خارجه مجارستان، تاماس منچرز در صفحه فیس بوک خود نوشت: «جورج کلونی بازیگر خوب و شایسته احترام است، اما نباید انتظار سخنانی سیاسی از او داشت.»

خشم مقامات مجارستانی بخاطر بخشی از سخنان جورج کلونی در مصاحبه با مجله «جی کیو» است. وی در بخشی از مصاحبه درباره آخرین فیلمش «آسمان نیمه شب» که در آن او نقش یک دانشمند را در دنیای پساآخرالزمانی بازی می کند، گفت که «حتی پیش از شیوع ویروس کرونا جهان دستخوش ترویج و گسترش خشم و نفرت و دوگانگی شده بود.» خشم و نفرتی که برای حس و تجربه بیشتر آن باید به «مجارستان اوربان و یا برزیل بولسونارو» بروید. بدین ترتیب، بازیگر محبوب آمریکایی ویکتور اوربان و سیاست هایش را عامل ترویج خشم و نفرت در مجارستان دانست.

اورس فاركاس، سخنگوی دولت هم در پاسخ به سوال تلویزیون دولتی مجارستان، درباره اظهارات كلونی گفت كه این «بازیگر هالیوود عامل و پیام آور، سیاست های مهاجرتی و جامعه بازِ جورج سوروس است.» سوروس، پدر انقلاب های مخملی، میلیاردر آمریکایی مجارتبار است که در ده سال گذشته در مجارستان به دشمن شماره یک دولت ویکتور اوربان تبدیل شده است.

جورج کلونی از طریق وابستگان خبری خود به اظهارات مقام مجار واکنش نشان داد و در وبسایت تلکس کشور مجارستان آنرا منتشرکرد. جورج کلونی می گوید: «دستگاه تبلیغاتی و پروپاگاندای اوربان بدون توقف دروغ می گوید.» 

این هنرپیشه آمریکایی تاکید کرد که تنها یک بار جورج سوروس دیدارکرده است. آقای کلونی همچنین می گوید «شرمنده خواهد شد اگر روزی درباره اقتدارگرایانی چون ویکتور اوربان واکنش نشان ندهد.»

در پایان واکنش های جورج کلونی در وبسایت تلکست می خوانیم: «در اوایل سال ۲۰۰۰ در مجارستان بودم و در پیاده روی کنار دانوب قدم می زدم. در آن زمان مجارستان نمونه درخشان یک دموکراسی موفق بود. منتظر روزی هستم که مجارستان دوباره شبیه به آنروزها شود.»

ویکتور اوربان، نخست وزیر مهاجرستیز و اسلام هراس مجارستان یکی از رهبران راستگرایان افراطی قاره اروپاست. او ده سال است که عالی ترین مقام اجرایی در مجارستان را در اختیار دارد و تا حد ممکن سعی کرده است ایدئولوژی «راست و ملی گرایانه اش» را اجرا کند.

سیاست های ضددموکراتیک و در برخی مواقع نژادپرستانه دولت مجارستان به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا، بارها مورد انتقاد دیگر کشورهای عضو و نهادهای حقوق بشری قرارگرفته است. در حال حاضر دولت مجارستان به همراه لهستان و اسلوونی، در مخالفت با مشروط کردن بودجه اتحادیه اروپا به حاکمیت قانون، بودجه بلندمدت و بسته حمایتی بهبود کووید۱۹ را نیز وتو کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جورج کلونی از رسانه‌ها خواست عکس‌های فرزندانش را منتشر نکنند

مجارستان هم اتحادیه اروپا را تهدید به وتوی بودجه بلندمدتش کرد

نخست وزیر مجارستان به ناشران کتاب‌ درباره دگرباشان جنسی: دست از سر فرزندان‌ ما بردارید