Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نخست وزیر مجارستان به ناشران کتاب‌ درباره دگرباشان جنسی: دست از سر فرزندان‌ ما بردارید

Hungarian Prime Minister Viktor Orban
Hungarian Prime Minister Viktor Orban Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مجارستان قوانینی در مورد همجنسگرایی دارد که کاملا بر تساهل و بردباری بنا شده است، اما خط قرمزی وجود دارد که نباید از آن عبور کرد.»

آگهی

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در مخالفتی شدید با انتشار کتاب تازه‌ای برای کودکان که حاوی شخصیت‌های دگرباش جنسی است، روز یکشنبه خطاب به ناشران این کتاب‌ گفت: «دست از سر فرزندان ما بردارید».

نخست وزیر مجارستان در مصاحبه‌ای رادیویی گفت: «مجارستان قوانینی در مورد همجنسگرایی دارد که کاملا بر تساهل و بردباری بنا شده است، اما خط قرمزی وجود دارد که نباید از آن عبور کرد.»

وی اقدام ناشران در نشر چنین کتاب‌هایی برای کودکان را «تحریک‌آمیز» توصیف کرد.

از سوی یک گروهی که خود را «جنبش خودجوش جامعه مدنی» معرفی کرده‌اند خواستار جمع‌اوری این کتاب‌ از بازار شده‌اند و یک سیاستمدار راست افراطی نیز در یک کنفرانس مطبوعتی نسخه‌ای از این کتاب را پاره کرد.

انجمن فروشندگان و ناشران کتاب مجارستان این واکنش‌ها را محکوم و آنها را با نگرش سانسورکنندگان «نازی و کمونیست‌» مقایسه کرده‌اند. با گسترش مناقشه پیرامون این کتاب، میزان فروش آن افزایش یافته و در صدر جدول پرفروش‌ترین کتاب‌های کشور جای گرفته است.

«دوران جدید» سیاست‌های محافظه‌کارانه در مجارستان

ویکتور اوربان در سال ۲۰۱۸ با هدف دفاع از ارزش‌های مسیحی و سنتی، پرو‌ژه‌ای برای بنیانگذاری یک «دوران جدید» فرهنگی راه اندازی کرد.

به دنبال این پروژه، مجارستان رشته «مطالعات جنسیت» که یک دانش میان‌رشته‌ای در زمینه مطالعه مناسبات پیچیده جنسیتی است را از دانشگاه‌ها حذف کرد.

در همان سال، نمایش موزیکال بیلی الیوت از التون جان به بهانه فروش اندک‌ بلیت‌های اپرای ملی لغو شد با این حال یک رسانه‌ حامی دولت این موزیکال را به تبلیغ همجنسگرایی متهم کرد که به نظر می رسد دلیل واقعی لغو این موزیکال بوده باشد.

همچنین در ماه مه گذشته، علیرغم اعتراضات بین‌المللی متعدد، ثبت تغییر جنسیت در ثبت احوال و به رسمیت شناخت قانونی هویت جنسی افراد ترنس، ممنوع اعلام شد.

همجنسگرایی از اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی در مجارستان جرم بود اما از سال ۱۹۹۶ تا کنون پیوند مدنی بین زوج‌های همجنس به رسمیت شناخته می شود.

مجارستان از سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوسته است و پارلمان اروپا در سپتامبر سال ۲۰۱۸، رویه‌ای را ذیل ماده ۷ پیمان اتحادیه برای نقض ارزش‌های اتحادیه اروپا وضع کرده است که می تواند منجر به تحریم اعضایی شود که ارزش‌های اروپایی را محترم نمی‌شمارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تقابل هنر و سیاست؛ واکنش تند مقامات مجارستان به سخنان جورج کلونی درباره اوربان

سیاستمدار مجارستانی: اوکراین در جنگ شکست خورد، «ترانس‌کارپاتیا» را ضمیمه خاک خود می‌کنیم

اهتزاز پرچم رنگین‌کمان در برلین در روز مبارزه با همجنس‌گراهراسی، دوجنس‌گراهراسی و ترنس‌هراسی