کاوشگر چینی با مأموریت نمونه‌برداری از سطح ماه راهی فضا شد

راکت «لانگ مارچ-۵» پیش از پرتاب به فضا
راکت «لانگ مارچ-۵» پیش از پرتاب به فضا Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«چانگ‌ای‌۵» فقط به‌اندازهٔ یک ‌روز کامل ماه، یعنی ۱۴ شبانه‌روز زمینی، در مدار ماه می‌ماند، چون گرم‌کننده‌های لازم را ندارد تا بتواند سرمای شبِ ماه را تاب بیاورد.

آگهی

آژانس فضایی چین روز سه‌شنبه کاوشگر تازهٔ خود را با مأموریت گردآوری نمونه خاک ماه و ارسال آن به زمین راهی فضا کرد. این پروژه که با الهام از الاههٔ چینی ماه، «چانگ‌ای۵» نام گرفته، بلندپروازانه‌ترین مأموریت فضایی غول آسیا به‌شمار می‌رود.

فضاپیمای «چانگ‌ای۵»، سوار بر راکت «لانگ مارچ-۵»، ساعت ۴:۳۰ بامداد سه‌شنبه، از جزیرهٔ هاینان در جنوب چین به‌سوی مدار پرتاب شد و مدتی بعد، به هنگام ورود به مدار ماه، صفحات خورشیدی خود را باز کرد تا بتواند انرژی لازم برای ادامهٔ مأموریتش را از باتری‌های خورشیدی تأمین کند. سفینه‌های فضایی معمولاً ظرف سه روز از زمین به ماه می‌رسند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هدف چانگ‌ای۵ آن است که سوراخی دو متری در سطح ماه حفر کند و از خاک زیر آن حدود ۲ کیلوگرم سنگ و خاک بردارد. پس از آنکه کاوشگر در مدار ماه قرار خواهد گرفت، سطح‌نشین آن بر ماه فرود می‌آيد و با متّه و بازوی مکانیکی خود نمونه‌برداری را آغاز می‌کند سپس نمونه‌ها را در کپسولی به‌سوی کاوشگر می‌فرستد که در مرحلهٔ بعد به زمین باز می‌گردد.

«چانگ‌ای‌۵» فقط به‌اندازهٔ یک ‌روز کامل ماه، یعنی ۱۴ شبانه‌روز زمینی، در مدار ماه می‌ماند، چون گرم‌کننده‌های لازم را ندارد تا بتواند سرمای شبِ ماه را تاب بیاورد.

این نمونه‌ها،‌ نخستین نمونه خاکی است که چند دهه پس از مأموریت‌های فضایی آمریکا و روسیه در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی، به زمین خواهد رسید.

چنانچه این مأموریت فضایی موفق باشد نه‌تنها پیشرفت بزرگی برای چین محسوب می‌شود بلکه برخی پژوهشگران معتقدند که چنین پروژه‌ای مسیر نمونه‌برداری از سطح مریخ و حتی فرستادن فضانورد به ماه را هموار خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فضانوردان چینی نخستین پیاده‌روی فضایی را در خارج از ایستگاه جدید انجام دادند

«بهتر از مردان واقعی»؛ دختران چینی دوست‌پسر ساخته هوش مصنوعی را ترجیح می‌دهند

سال اژدها، سالی خوش‌یمن در تقویم قمری چینی که خرد و کامیابی می‌آورد