Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تایید پیروزی بایدن در پنسیلوانیا و نوادا؛ امید‌های ترامپ کم‌رنگ‌تر شد

جو بایدن،‌ رئیس جمهوری منتخب آمریکا
جو بایدن،‌ رئیس جمهوری منتخب آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتظار می رود که ایالت‌های مینه سوتا، نیومکزیکو و ناحیه کلمبیا که در همه آنها بایدن به پیروزی دست یافته است تا ساعات پایانی روز سه شنبه نتیجه نهایی و تایید شده انتخابات را اعلام کنند.

آگهی

مقامات محلی پنسیلوانیا و نوادا روز سه شنبه به صورت رسمی نتیجه شمارش آرا در این دو ایالت را که حکایت از پیروزی جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا داشت، مورد تایید قرار دادند.

پیش از پنسیلوانیا و نوادا، مسئولان ایالت میشیگان نیز رسما پیروزی جو بایدن را در این ایالت تایید کرده بودند.

با تایید نتیجه نهایی شمارش آرا در پنسیلوانیا و نوادا اینک امید‌های دونالد ترامپ و وکالایش برای پیش‌برد دعوی‌های حقوقی و لغو نتیجه کلی انتخابات ریاست جمهوری بسیار کم‌رنگ‌ شده است.

ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ پیش‌تر برای جلوگیری از تایید نتیجه شمارش آرا در ایالت پنسیلوانیا شکایتی را به دادگاه این ایالت تسلیم کرده بود اما این شکایت روز شنبه از سوی یک قاضی فدرال رد شد.

تام وُلف، فرماندار دموکرات ایالت پنسیلوانیا با انتشار توییتی رسما از تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات این ایالت خبر داد و نوشت که وزارتخانه ایالتی در پنسیلوانیا صبح سه‌شنبه تاییدیه نهایی را صادر کرده و وی نیز طبق قانون فدرال گواهینامه مربوط به مشاهده فهرست رای دهندگان به جو بایدن و کامالا هریس را امضا کرده است.

فرماندار پنسیلوانیا در بیانیه‌ای تاکید کردک «تاییدیه‌ امروز گواهی است بر تلاش های باورنکردنی مقامات و مسئولان انتخاباتی محلی و ایالتی که به گونه‌ای خستگی ناپذیر کوشیدند تا روند آزاد، عادلانه و دقیق انتخابات در پنسیلوانیا آنطور که برآمده از خواست رای‌دهندگان باشد، تضمین شود.»

بر اساس نتیجه نهایی و تایید شده انتخابات در ایالت پنسیلوانیا،‌ در مجموع ۳ میلیون و ۴۵۸ هزار و ۲۲۹ رای دهنده در این ایالت به نفع جو بایدن رای داده‌اند و دونالد ترامپ نیز توانسته است نظر ۳ میلیون و ۳۷۷ هزار و ۶۷۴ رای دهنده را در این ایالت به سوی خود جلب کند.

نتایج رای‌گیری در پنسیلوانیا در حالی به نفع بایدن تایید شده است که ستاد انتخاباتی ترامپ با طرح ادعای تخلف و بی‌نظمی‌های گسترده در زمینه اخذ آرا پستی و دیگر مشکلاتی که هنوز مدارک موجهی برای آنها ارائه نشده، یک استراتژی حقوقی بلند مدت را در این ایالت دنبال می‌کند.

پیش‌تر انتظار می رفت که پنسیلوانیا روز دوشنبه نتیجه نهایی و تایید شده شمارش آرا را اعلام کند اما دریافت با تاخیر چند گزارش از برخی شهرستان‌های این ایالت سبب شد تا کار اعلام رسمی نتیجه انتخابات به روز سه شنبه موکول شود.

تایید پیروزی بایدن توسط دیوان عالی نوادا

در نوادا نیز دیوان عالی این ایالت روز سه‌شنبه در نهایت حکم به پیروزی قطعی جو بایدن داد تا شش رای الکترال این ایالت به صورت رسمی به حساب نامزد دموکرات و رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده ریخته شود.

عالی ترین دادگاه نوادا روز سه شنبه نتیجه انتخابات در این ایالت را تایید کرد تا استیو سیسولاک، فرماندار دموکرات نوادا رسما پیروزی جو بایدن را اعلام کند.

بر این اساس ۳۳ هزار و ۵۰۰ رای ریخته شده به صندوق‌های ایالت نوادا به نفع جو بایدن به تایید دیوان عالی این ایالت رسیده است.

تایید نتایج انتخابات در پنسیلوانیا و نوادا می تواند آخرین امید‌ها را برای به نتیجه رسیدن شکایت‌های مطرح شده از سوی دونالد ترامپ و وکلایش و برگردان ورق به نفع نامزد بازنده جمهوری خواهان به باد دهد.

هواداران بایدن در انتظار رای نهایی سه ایالت دیگر

بیش از دوازده ایالت تاکنون نتایج شمارش آرا را مورد تایید قرار داده‌اند. پیش از پنسیلوانیا و نوادا، ایالت میشیگان آخرین ایالت مورد مناقشه بود که روز دوشنبه رای به پیروزی نهایی جو بایدن داد.

همزمان دونالد ترامپ که برغم دشوار شدن مسیر دعوی‌های حقوقی همچنان بر تداوم مطالبات غیرمحکمه پسند خود اصرار دارد در نهایت روز دوشنبه با انتشار توییتی به صورت رسمی پروسه انتقال قدرت را پذیرفت و تاکید کرد که برای مصالح کشور سعی ندارد جلوی این روند قانونی را بگیرد.

آگهی

ترامپ و متحدان جمهوری خواه وی بیش از ۳۰ پرونده قضایی در سراسر کشور برای اعتراض به نتایج انتخابات تشکیل داده اند که اکثریت قریب به اتفاق آنها یا در مراحل ابتدایی پذیرفته نشده‌اند و یا در طور روند دادرسی رد و یا پس گرفته شده اند.

تا این لحظه بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکایی از جمله خبری که ان بی سی نیوز سه شنبه شب در همین خصوص منتشر کرد هیچ دادگاهی حتی یک مورد تخلف انتخاباتی را تایید نکرده است.

انتظار می رود که ایالت‌های مینه سوتا، نیومکزیکو و ناحیه کلمبیا که در همه آنها بایدن به پیروزی دست یافته است تا ساعات پایانی روز سه شنبه نتیجه نهایی و تایید شده انتخابات را اعلام کنند.

نتیجه نهایی و تایید شده شمارش آرا در ایالت‌های ایندیانا و کارولینای شمالی که در هر دو آنها ترامپ به برتری دست یافته نیز روز سه شنبه اعلام خواهد شد.

آگهی

در مجموع نتیجه رسمی و نهایی انتخابات در کلیه ایالت‌ها باید تا پیش از ۱۴ دسامبر، زمان تشکیل نشست اعضای مجمع گزینندگان اعلام شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واشنگتن پست: فقط ۲۷ عضو جمهوریخواه کنگره پیروزی جو بایدن را قبول دارند

رهبران اروپایی در گفت‌وگو با بایدن خواستار ایجاد اتحادی قوی بین اروپا و آمریکا شدند

جو بایدن از رقابت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کنار کشید