طرح مهاجرتی «تحمل صفر» ترامپ؛ والدین ۶۶۶ کودک مهاجر پیدا نشدند

اثر هنری که برای اعتراض به جداسازی کودکان مهاجران از پدر و مادرشان در جریان طرح «تحمل صفر» دولت ترامپ، در برابر کاخ سفید قرار داده شد
اثر هنری که برای اعتراض به جداسازی کودکان مهاجران از پدر و مادرشان در جریان طرح «تحمل صفر» دولت ترامپ، در برابر کاخ سفید قرار داده شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۱۲۹ نفر از این کودکان، یعنی تقریبا ۲۰ درصد آنان هنگام جدایی از پدر و مادرشان زیر ۵ سال سن داشته‌اند.

آگهی

وکلایی که مأمور یافتن والدین صدها کودک مهاجر جدا شده در آمریکا هستند، می‌گویند قادر به پیدا کردن پدر و مادر ۶۶۶ تن از این کودکان نبوده‌اند.

در ماه پیش شمار کودکان مهاجری که به دلیل سیاست مهاجرتی پیشین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از والدین‌شان جدا شده و اثری از پدر و مادرشان نیست، ۵۴۵ نفر اعلام شده بود. این سیاست مهاجرتی شامل طرحی موسوم به «تحمل صفر» بود که بر پایه آن بسیاری از خانواده‌های مهاجرانی که بدون داشتن مدارک اقامتی قانونی از مرز مکزیک وارد آمریکا شده بودند، از هم جدا می‌شدند.

شبکه ان‌بی‌سی آمریکا روز یکشنبه با اعلام این خبر گزارش داد ۱۲۹ نفر از این کودکان، یعنی تقریبا ۲۰ درصد آنان هنگام جدایی از پدر و مادرشان زیر ۵ سال سن داشته‌اند. ان‌بی‌سی گفته این اطلاعات را از طریق ای‌میل از استیون هرتسوگ، وکیل مأمور یافتن خانواده‌ها دریافت کرده است. این وکیل می‌گوید مأموران دولت آمریکا در پرونده برخی از کودکان شماره تلفنی از والدین آنها نگذاشته‌اند و افزایش شمار کودکان بدون پدر و مادر به دلیل گنجاندن این گروه جدید در فهرست قبلی است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

در واقع آمار ۵۴۵ نفر قبلی مربوط به کودکانی است که وکلا شماره تلفنی از پدر و مادر آنها داشته اما موفق به برقراری تماس با آنها نشده‌اند.

هرتسوگ در ای‌میل خود به وکلای نماینده دولت ترامپ گفته است: «خرسند خواهیم شد چنانچه دولت هر گونه اطلاعات تماس به روز شده یا سایر اطلاعاتی را که ممکن است برای برقراری تماس با والدین تمامی ۶۶۶ کودک مفید باشد، در اختیار ما بگذارد.»

دولت ترامپ بین آوریل و ژوئن ۲۰۱۸ مقررات «تحمل صفر» را در مرز آمریکا با مکزیک اعمال کرد، اما پیش از آن در جریان برنامه‌ای آزمایشی همان مقررات را در شهر مرزی ال پاسو در ایالت تگزاس انجام داد. بیشتر کودکانی که در ای‌میل مورد استناد ان‌بی‌سی از آنها صحبت شده، در طی این برنامه آزمایشی از پدر و مادرشان جدا شدند. اما آمار کلی جدید همچنین شامل شماری از کودکانی است که در جریان اجرای برنامه تحمل صفر از خانواده‌شان جدا شدند.

بر اساس طرح دولت تراتپ، تمام افرادی که به طور غیر قانونی از مرز مکزیک وارد خاک آمریکا می‌شدند، حتی اگر تقاضای پناهندگی می‌کردند، بازداشت می‌شدند. اما از آنجا که بر اساس قوانین آمریکا، نگهداری کودکان در زندان فدرال ممنوع است، آنها را از والدین‌شان جدا و به مرکزی برای نگهداری از اطفال در دفتر اسکان پناهندگان منتقل می‌کردند. چندین ماه پس از اجرای این برنامه، دولت ترامپ به‌ طور رسمی به سیاست جداسازی کودکان مهاجرین از والدین‌شان پایان داد اما کماکان این رویه دیده شد.

آسوشیتدپرس
جدایی کودکان مهاجر از پدر و مادرها در جریان طرح دولت ترامپ موسوم به «تحمل صفر»آسوشیتدپرس

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا تا کنون متعهد شده است که برای سامان دادن به وضعیت خانواده‌های مهاجری که در جریان سیاست تحمل صفر از هم جدا شده‌اند، یک گروه ویژه دولتی ایجاد کند. با این حال او درباره این که آیا به خانواده‌های مهاجر جدا افتاده فرصت داده می‌شود برای پیوستن به فرزندان خود و پی‌گیری درخواست پناهندگی به آمریکا سفر کنند یا نه، هنوز تصمیمی نگرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حاصل سیاست «تحمل صفر» ترامپ در مناطق مرزی؛ از خانوادۀ ۶۲۸ کودک خبری نیست

ادعای تقلب در انتخابات؛ خروج حامیان ترامپ از فیس بوک وتوییتر وکوچ آنها به پارلر

شکایت ۱۹ ایالت آمریکا از ترامپ به دلیل بازداشت نامحدود مهاجران