جواد ظریف به همسایگان ایران: ترامپ ۷۰ روز دیگر می‌رود ولی ما ماندنی هستیم

جواد ظریف به همسایگان ایران: ترامپ رفت و ما ماندنی هستیم
جواد ظریف به همسایگان ایران: ترامپ رفت و ما ماندنی هستیم   -  Copyright  Steve Helber/Copright The Associated Press 2020 All rights reaserved
نگارش از  یورونیوز فارسی

بسیاری از مقام‌ها و سیاستمداران ایرانی در دو روز گذشته از شکست دونالد ترامپ در انتخابات ابراز خرسندی کرده و تغییر دولت در ایالات متحده را باعث کاهش فشارها بر جمهوری اسلامی ارزیابی کرده اند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران شامگاه یکشنبه در یک پیام توییتری خطاب به همسایگان جمهوری اسلامی نوشت: «ترامپ۷۰ روز دیگر رفته است و ما برای همیشه اینجا می‌مانیم.»

وزیر امور خارجه ایران یک روز پیش از آن هم در توییتی به زبان عربی پیامی مشابه برای همسایگان این کشور فرستاده بود. 

در دوران چهارساله حاکمیت دونالد ترامپ، دولت ایالات متحده با حمایت گسترده از رقبای ایران، به‌ویژه عربستان سعودی و اسرائیل تلاش کرد تا مانع از پیشبرد سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی شود. 

آقای ظریف در پیام‌های دو روز گذشته خود از همسایگان ایران خواسته است تا بدون تکیه بر قدرت‌های فرامنطقه‌ای، به تنش‌ها پایان دهند و با گفت‌وگو منافع خود را تامین کنند. 

بسیاری از مقام‌ها و سیاستمداران ایرانی در دو روز گذشته از شکست دونالد ترامپ در انتخابات ابراز خرسندی کرده و تغییر دولت در ایالات متحده را باعث کاهش فشارها بر جمهوری اسلامی ارزیابی کرده اند. 

پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، واکنش‌های متفاوتی را در میان حاکمان کشورهای خاورمیانه برانگیخته است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با تشکر از ترامپ برای گسترش بی‌سابقه مناسبات میان تل‌آویو و واشنگتن، انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم (بیت‌المقدس) و شناسایی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های اشغالی جولان و کرانه باختری رود اردن و عادی‌سازی روابط میان کشورهای عربی با اسرائیل ابراز امیدواری کرده است که روابط گرم این دو کشور در دوران حاکمیت بایدن هم ادامه یابد. 

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی شامگاه یکشنبه پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را تبریک گفتند. 

دولت دونالد ترامپ پس از خروج از برجام و در پیش‌ گرفتن سیاست فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی ایران، تلاش کرد تهران را به تغییر رویکرد منطقه‌ای و گفت‌وگوهای تازه وادار کند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تنش میان ایران و آمریکا