Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

واکنش رئیس‌جمهوری ایران به شکست ترامپ و پیروزی بایدن

حسن روحانی
حسن روحانی Copyright پایگاه اطلاع‌رسانی دولت
Copyright پایگاه اطلاع‌رسانی دولت
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در توییتی به زبان انگلیسی نوشت که دنیا پس از انتخاب مردم مردم آمریکا انتخاب نظاره‌گر رفتار دولت بعدی این کشور خواهد بود.

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه در واکنش به اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات به شکلی تلویحی از شکست دونالد ترامپ استقبال کرد و خواهان بازگشت ایالات متحده به تعهدات بین المللی شد.

آقای روحانی که تنها کم‌تر از شش ماه تا زنده کردن توافق هسته‌ای پیش از اتمام دوران ریاست جمهوری خود فرصت دارد در این خصوص تصریح کرد: « اینک فرصتی برای دولت آینده امریکا پیش آمده است که اشتباهات گذشته را جبران کند.»

رئیس جمهوری ایران با تاکید بر اینکه کشورش در صورت رعایت مسئولانه دیگر طرف‌ها، همواره به تعهدات خود پایبند بوده،‌ «تعامل سازنده با جهان» را راهبرد جمهوری اسلامی معرفی کرد و از ایالات متحده خواست «با احترام به قواعد جهانی، به مسیر پایبندی به تعهدات بین المللی، بازگردد.»

از دید آقای روحانی که پس از اعلام نتیجه انتخابات آمریکا و پیروزی جو بایدن سخن می‌گفت «اینک زمان آن است که در سایه همکاری و هم‌افزایی ایران و همسایگان، شاهد ارتقاء امنیت و توسعه در منطقه باشیم.»

حسن روحانی که روز یکشنبه درجلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت سخن می‌گفت «مقاومت مردم ایران» در برابر فشار حداکثری دولت ترامپ را که وی از آن به عنوان «جنگ اقتصادی» یاد کرد، پیروزمندانه خواند و گفت: «مردم ایران با مقاومت قهرمانانه خود در برابر جنگ تحمیلی اقتصادی، اثبات کردند که سیاست فشار حداکثری امریکا محکوم به شکست است.»

وی شرایط کنونی کشور از لحاظ اقتصادی را «رو به بهبود» خواند و تاکید کرد که دولت با سیاست‌های مناسب در صدد هدایت نقدینگی به سمت تولید و تقویت ارزش پول ملی است.

این نخستین واکنش صریح حسن روحانی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است که بسیار محتاطانه و در عین حال امیدوارانه مطرح شده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در توییتی به زبان انگلیسی نوشت که دنیا پس از انتخاب مردم مردم آمریکا انتخاب نظاره‌گر رفتار دولت بعدی این کشور خواهد بود.

اسحاق جهانگیری، معاون اول وی نیز پیش‌تر با انتشار تويت‌هایی نسبت به آنچه تغییر سیاست‌های مخرب آمریکا و بازگشت این کشور به قانون و تعهدات بین‌المللی خوانده، ابراز امیدواری کرده بود.

موضع حسن روحانی و معاون اولش که به موجب برخی گزارش‌های تایید نشده از پیش ارتباط‌هایی با آنها از سوی کارزار انتخاباتی جو بایدن به کلی متفاوت از واکنش نمایندگان مجلس ایران است که نه تنها از پیروزی بایدن استقبال نکردند بلکه او را همچون ترامپ یک زامبی دانستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوشش خبری پیروزی جو بایدن در رسانه‌های داخل و خارج از ایران

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند