آغاز به کار دادگاه جنایت جنگی رئیس جمهوری مستعفی کوزوو

هاشم تاچی
هاشم تاچی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه مربوط به اتهام جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت هاشم تاچی، رئیس جمهوری پیشین کوزوو در شهر لاهه هلند از بعدازظهر دوشنبه آغاز به کار کرد.

آگهی

هاشم تاچی، رئیس جمهور مستعفی کوزوو دوشنبه در دادگاه جنایات جنگی در لاهه هلند حاضر شد تا به اتهامات خود درباره «جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت» پاسخ بدهد.

رئیس جمهوری ۵۲ ساله کوزوو، پنج شنبه گذشته از مقام خود استعفا داد و اعلام کرد که در احترام و برای ابراز صداقت خود به سوگند ریاست جمهوری، در اختیار دیوان بین المللی دادگستری در شهر لاهه قرار می‌گیرد تا دادگاهی شود.

دادگاه از ساعت سه بعدازظهر امروز(دوشنبه) به وقت هلند آغاز بکار کرده است.

اتهامات تاچی و سه فرمانده دیگر استقلال طلبان کوزوو جنایت جنگی، از جمله قتل و شکنجه و بازداشت غیرقانونی و ناپدیدکردن اجباری و آزار و اذیت عنوان شده است.

هاشم تاچی رهبرسیاسی ارتش آزادیبخش کوزوو بود. محدوده زمانی اتهامات هاشم تاچی بین سال های ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ عنوان شده است. در جنگ میان نیروهای استقلال طلب کوزوو و نظامیان صرب دست کم ۱۳۰۰۰ نفر جان باختند.

در طی چندین ماه درگیری میان نیروهای صرب و استقلال طلبان کوزوو، اغلب آلبانیایی تبارهای مقیم کوزوو جانشان را از دست دادند. این جنگ تنها زمانی پایان یافت که نیروی هوایی ناتو با انجام عملیات‌های متعدد توانستند، نیروهای صرب را به عقب برانند.

قرار است فرماندهان صربستانی نیز بزودی در همین راستا محاکمه و مجازات شوند.

هاشم تاچی قبل از آن که در آوریل سال ۲۰۱۶ رئیس جمهور کوزوو شود، نخست وزیر این کشور تازه استقلال یافته بود و برای پذیرش پست ریاست جمهوری به شهروندان قول داد در صورت فراخوان دیوان بین المللی دادگستری از مقام خود استعفا می‌دهد.

اقای تاچی بارها در جنگی که اغلب کوزوویی‌ها آن را «مبارزه‌ای آزادی خواهانه علیه ظلم صربستان» می‌دانند، «بی گناهی» خود را اعلام کرده است و تمامی اتهامات دادگاه لاهه را رد کرده است. هاشم تاچی پیش تر دیوان لاهه را متهم به «بازنویسی تاریخ» کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری کوزوو استعفا داد تا پاسخگوی اتهام جنایت جنگی باشد

اتهام «جنایت جنگی» سفر رئیس جمهوری کوزوو به واشنگتن را نیمه کاره گذاشت

رئیس جمهور کوزوو به‌همراه ۹ مبارز پیشین متهم به ارتکاب جنایات جنگی شدند