Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«گردهمایی‌های انتخاباتی دونالد ترامپ منجر به ۷۰۰ مرگ ناشی از ابتلا به کرونا شده است»

Alex Brandon
Alex Brandon Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخلاف جو بایدن که با آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در کشورش از برگزاری گردهمایی‌های بزرگ تبلیغاتی خودداری کرد و به رویدادهای آنلاین و برگزاری تجمعاتی با حضور شرکت کنندگان «درون خودرو» روی آورد، رقیب او دونالد ترامپ، از ماه فوریه تا کنون بیش از ۵۰ گردهمایی بزرگ برگزار کرده است.

آگهی

برخلاف جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات پیش‌روی آمریکا که با آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در کشورش از برگزاری گردهمایی‌های بزرگ تبلیغاتی خودداری کرد و به رویدادهای آنلاین و برگزاری تجمعاتی با حضور شرکت کنندگان «درون خودرو» روی آورد، رقیب جمهوری‌خواه او دونالد ترامپ، از ماه فوریه تا کنون بیش از ۵۰ گردهمایی بزرگ برگزار کرده است.

در حالی که دونالد ترامپ این گردهمایی‌های بزرگ و هزاران نفری را «سرگرم کننده»، «عالی» و «بزرگترین نمایش روی زمین» توصیف کرده، مطالعات دانشگاهی پرده از حقیقتی دیگر برمی‌دارد.

تحقیقاتی که به تازگی توسط پژوهشگران دانشگاه استنفورد انجام شد، نشان داد در مناطقی که گردهمایی‌های بزرگ ترامپ برگزار شده، شمار مبتلایان به کرونا دست‌کم ۳۰ هزار مورد و شمار قربانیان کرونا نیز دست‌کم ۷۰۰ مورد بیشتر از حد نرمالِ قابل انتظار بوده است.

پژوهشگران برای انجام این تحقیق، به سراغ وضعیت سلامت ساکنان مناطقی رفتند که ۱۸ گردهمایی بزرگ انتخاباتی دونالد ترامپ بین تاریخ‌های ۲۰ ژوئن تا ۲۲ سپتامبر در آنجا برگزار شده است. پژوهشگران در این مناطق، وضعیت سلامت ساکنان و سرعت انتشار ویروس کرونا را، دو هفته قبل تا دو هفته بعد از برگزاری این گردهمایی‌ها بررسی کردند.

آنها همچنین به مقایسۀ وضعیت شیوع کرونا در مناطقی که میزبان گردهمایی ترامپ بودند با «مناطق مشابه» دیگری در کشور که همان ویژگی‌های جفرافیایی، اجتماعی و بهداشتی را دارند اما تجمعات ترامپ در آنجا برگزار نشده بود، پرداختند.

پژوهشگران در نهایت دریافتند که سرعت شیوع کرونا در مناطقی که این تجمعات برگزار شده در مقایسه با مناطق مشابه بسیار بیشتر بوده است.

به این ترتیب آنها در پاسخ به این پرسش که «آیا این گردهمایی‌های بزرگ باعث افزایش سرعت انتشار ویروس کرونا در ایالات متحده شده است یا خیر» اعلام کردند که این گردهمایی‌ها در واقع بسیار «مسری» و «کشنده» بوده‌اند.

نتیجۀ تحقیق همچنین خاطرنشان می‌کند که علاوه بر ابتلای بیش از ۳۰ هزار نفر و مرگ بیش از ۷۰۰ نفر در پی شرکت در این تجمعات، باید به این موضوع نیز توجه داشت که این شرکت کنندگان به احتمال زیاد این ویروس را به افرادی که در این گردهمایی‌ها حضور نداشتند نیز منتقل کرده و به این ترتیب باعث ابتلا و مرگ افراد بیشتری شده‌اند.

تیم تحقیق نتیجه می‌گیرد «مناطقی که میزبان گردهمایی‌های بزرگ انتخاباتی ترامپ بوده‌اند، هزینۀ بالایی را از مسیر ابتلا به کرونا و سپس مرگ متحمل شده‌اند» و اینکه اگر این گردهمایی‌ها برگزار نمی‌شد، این تلفات سنگین نیز روی نمی‌داد.

تصاویر منتشر شده از این گردهمایی‌ها نیز نشان می‌دهد که در جریان برگزاری آنها، عمدتا تلاشی برای رعایت توصیه‌های بهداشتی از سوی شرکت کنندگان نشده است؛ نه فاصله اجتمماعی رعایت شده و نه استفاده از ماسک برای هزاران شرکت کننده در آن اجباری بوده است.

در این تجعات معمولا تنها گروهی ماسک بر چهره داشتند که در نزدیک تریبون دونالد ترامپ یا پشت او نشسته بودند و به این ترتیب روی لنز دوربین‌های فیلمبرداری ظاهر می‌شدند.

گردهمایی‌های هزاران نفریِ دونالد ترامپ حتی گاه در مناطقی برگزار شده که مقامات بهداشت منطقه تجمع بیش از ۲۵۰ نفر را ممنوع کرده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ: یک پیروزی بزرگی در انتظار ما است؛ بایدن: ترامپ چمدان‌هایش را ببندد

رودی جولیانی در دام «بورات»؛ رسوایی اخلاقی و «وضعیت نامناسب» وکیل دونالد ترامپ

نتایج یک پژوهش: آمریکا در انرژی هسته‌ای ۱۵ سال از چین عقب است