گروسی: ایران سایت جدید هسته‌ای زیرزمینی در نطنز احداث می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Rafael Grossi
Rafael Grossi   -  Copyright  AP Photo

رئيس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد ایران ساخت یک مرکز زیرزمینی برای تولید سانتریفیوژ را در نطنز آغاز کرده است.

رافائل گروسی روز سه‌شنبه ۲۷ اکتبر با بیان این مطلب اعلام کرد ایران میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده با غلظت پایین خود را افزایش داده اما این میزان هنوز به اندازه لازم برای ساخت یک بمب اتمی نرسیده است.

آقای گروسی همچنین اعلام کرد تصاویر ماهواره‌ای، نشانه واضحی از حفاری در کوه‌های اطراف نطنز در استان اصفهان نشان نمی‌دهد و ساخت مرکز جدید مد نظر ایران، یک فرآیند طولانی مدت خواهد بود.

این مقام آرژانتینی با بیان این که جزئيات این پرونده محرمانه است، از بیان توضیحات بیشتر در این خصوص خودداری کرد.

در همین زمینه کاظم غریب آبادی، نماینده دائم ایران درآژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه اعلام کرد ایران بعد از عملیات خرابکارانه و انفجار در سایت هسته‌ای نطنز، تصمیم گرفته تمامی زنجیره‌های ماشین‌های جدید تحقیق و توسعه خود را به زیرزمین منتقل کند.

غریب آبادی با اشاره به اینکه ساخت این مرکز در نطنز به اطلاع آژانس رسیده است می‌افزاید: «فعلا دلیلی ندیدیم که بازرسان آژانس از این مرکز بازدید کنند. ما تصمیم گرفتیم تاسیسات پیشرفته‌تری را در دل کوه به جای مرکز حادثه دیده در نطنز احداث کنیم.»

انفجاری که ۱۲ تیرماه امسال در مرکز مونتاژ سانتریفوژ نیروگاه نطنز رخ داد خسارت‌های زیادی را به برنامه هسته‌ای ایران وارد کرد. مقام‌های دولتی آن حادثه را «خرابکاری» نامیدند اما تاکنون جزئياتی در خصوص آن ارائه نکرده‌اند.

علی اکبر صالحی، رئيس سازمان انرژی هسته‌ای ایران نیز ماه گذشته در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کرده بود تاسیسات تخریب شده در سطح زمین، با یک مرکز در قلب کوه‌های اطراف نطنز جایگزین خواهد شد.

نیروگاه نطنز، اصلی‌ترین مرکز غنی‌سازی اورانیوم در برنامه هسته‌ای ایران است که پیشتر با ویروس استاکس نت نیز مورد حمله قرار گرفته بود.

تمایل ایران به انتقال مرکز غنی‌سازی نطنز به زیر زمین، به تجربه موفق نیروگاه فردو باز می‌گردد، جایی که ایران توانست برای جلوگیری از حملات احتمالی، این مرکز را در دل کوه بنا کند. ایران البته بر اساس توافق برجام تعهد داد به مدت ۱۵ سال از غنی‌سازی اورانیوم در این مرکز خودداری کند اما تهران در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی خود در آبان ۹۸ اعلام کرد که گازرسانی به بیش از هزار سانتریفیوژ را در نیروگاه فردو آغاز می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید