ایران: بازرس آژانس هم می‌تواند عامل باشد؛ عوامل خرابکاری در سایت هسته‌ای نطنز شناسایی شدند

مجتمع غنی‌سازی نطنز پس از عملیات خرابکارانه
مجتمع غنی‌سازی نطنز پس از عملیات خرابکارانه Copyright خبرگزاری ایرنا
Copyright خبرگزاری ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ارائه اطلاعات دقیق‌تر در خصوص کیستی عوامل خرابکاری و روش آن‌ها را به مقام های امنیتی احاله کرده است. او در پاسخ به این پرسش که آیا افراد بازداشت شده در داخل و با هدایت و سناریویی از خارج عملیات خرابکاری را انجام داده‌اند، گفت که جزییات این حادثه را نمی‌داند.

آگهی

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از شناسایی عوامل خرابکاری در حادثه نطنز توسط دستگاه‌های امنیتی خبر داد اما از بیان جزئیات بیشتر خودداری کرد.

پیش از این برخی رسانه‌های خبری از احتمال انجام حملات سایبری به تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر داده بودند و برخی کارشناسان امنیتی نیز از احتمال بمب گذاری در این تأسیسات سخن گفته بودند؛ ادعاهایی که در آن مقطع نه تأیید شد و نه تکذیب.

حال باز هم سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ارائه اطلاعات دقیق‌تر در خصوص کیستی عوامل خرابکاری و روش آن‌ها را به مقام‌های امنیتی احاله کرده است. او در پاسخ به این پرسش که آیا افراد بازداشت شده در داخل و با هدایت و سناریویی از خارج عملیات خرابکاری را انجام داده‌اند، گفت: «اینکه جزییات این اتفاق چیست را نمی‌دانیم. تا اندازه‌ای به ما گفته شده ولی چون مسأله در حال پیگری است از صحبت بیشتر در این خصوص معذوریم.»

رسانه‌های خبری بامداد روز پنجشنبه ۲ ژوئیه (۱۲ تیر) از وقوع «حادثه» در یکی از سوله‌های در دست احداث تأسیسات هسته‌ای نطنز خبر داده بودند.

خبرگزاری ایرنا
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایرانخبرگزاری ایرنا

حال آقای کمالوندی هدف «عوامل خرابکاری»در سایت نطنز را ضربه زدن به بخش تولید مواد غنی شده عنوان کرده است؛ اقدامی که به گفته این مقام ارشد ایرانی با ناکامی مواجه شده است.

سخنگوی سازمان انرزی اتمی ایران که در یک گفتگوی تلویزیونی شرکت کرده بود، با تأیید این خبر که تأسیسات هسته‌ای در ایران بارها با حملات سایبری مواجه بوده است، گفت که آنها توانسته اند این حملات را دفع کنند. او در ادامه گفت: «تعداد زیادی خرابکاری صنعتی داشتیم و از موارد زیادی که کشف کردیم، نمایشگاهی داریم.»

با وجود این آقای کمالوندی بدون آنکه از افراد جاسوس یا کشورهایی که درصدد جاسوسی از صنعت هسته‌ای ایران بوده‌اند، نامی ببرد گفت که کشورش در راه مقابله با این اقدامات موفق بوده است.

هرچند سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه به نکته مهم اما مبهم در خصوص ویژگی‌های جاسوسان اشاره می‌کند. او فقط از نقشی که بازرسان آژانس انرژی اتمی می‌توانند در رابطه با اقدام‌ها جاسوسی داشته باشند، ابراز نگرانی کرد. آقای کمالوندی گفت: «همه عملیات‌های خرابکاری و سایبری در صنعت هسته‌ای کشور را نمی توانیم به بازرسان منتسب کنیم اما بازرس هم می تواند عامل باشد.»

اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در حالی مطرح می‌شود که چند روز پیش مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با سفر به تهران با مقام‌های ایرانی دیدار و مذاکره کرده بود؛ دیداری که به ارائه گزارش این نهاد بین‌المللی درباره كيفيت و كميت برنامه هسته‌ای ايران انجامید.

انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با واکنش‌های مختلفی از سوی مقام‌های حکومتی و رسانه‌های خبری مواجه شد.

آقای کمالوندی در این خصوص با ذکر نکته مثبت گزارش آژانس بین‌المللی که همان تطابق با انتظارات ایران بوده است، از انتشار گزارش «محرمانه» این نهاد بین‌المللی در رسانه‌ها انتقاد کرد. آقای کمالوندی در گفتگو با ایسنا گفت: «محرمانه بودن این گزارش بخشی از توافق کشورهای عضو با آژانس است و تعهد قانونی و اخلاقی آژانس است که باید نسبت به آن حساس بوده و برای جلوگیری از این مساله راهکاری را اتخاذ کند.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران درز اطلاعات محرمانه گسترده که به جزئیات فنی برنامه ایران می‌پردازد را برای دبیرخانه آژانس و کشورهای عضو آن مضر دانست.

پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بخش‌هایی از این گزارش در رسانه‌های خبری منتشر شد که به میزان تولید اورانیوم غنی شده بالای ۳۰۰ کیلوگرم در ایران اشاره شده بود. بر اساس گزارش آژانس، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران ۱۰ برابر بیشتر از سقف توافق شده در برجام اعلام شد.

تعداد زیادی خرابکاری صنعتی داشتیم و از موارد زیادی که کشف کردیم، نمایشگاهی داریم.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

از همین رو آقای کمالوندی با بیان اینکه ایران پیش از این کاهش تعهدات برجامی‌اش را اعلام کرده بود، این اقدام را طبیعی دانست. با این حال او تأکید کرد: «لزومی ندارد که جزییات این تولید در اختیار دیگران قرار گیرد. صرفا اطلاع آژانس از روند فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیاز است که آن هم در جای خود انجام می شود.» سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای ایران انتشار این اطلاعات را به لحاظ تجاری هم برای کشورهای عضو مضر دانست.

پیش از این برخی مقام‌های رسمی در کشورهایی که روابط پر تنشی با ایران دارند، بارها در مورد آمادگی و قصد خود برای ضربه زدن به تاسیسات نظامی و هسته‌ای ایران اظهارنظر کرده‌ بودند.

با این حال موضوع انفجار در تأسیات هسته‌ای نطنز به‌قدری مهم بود که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ساعاتی پس از انتشار خبر این انفجار، از اظهار نظر در این خصوص طفره رفت و گفت که تمایل ندارد وارد جزيیات این حادثه شود.

آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی نیز فقط به این نکته بسنده کرد که حادثه در تأسیسات نطنز تأثیری روی فعالیت‌های راستی‌آزمایی پادمانی آن‌ها نخواهد داشت.

از همین رو آقای کمالوندی در بخش دیگری از گفتگویش با اشاره به تحت فشار بودن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: «فشار سیاسی واقعیتی بر سازمان‌هاست آقای گروسی، رئیس این سازمان گفت که فشار هست ولی تلاش می کند تا حرفه‌ای عمل کند.»

آگهی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به تلاش‌های اسرائیل و آمریکا برای آنچه که «بر هم زدن جو علیه ایران در شورای حکام» می نامید، گفت: «اساسا آمریکا به دنبال آن بوده و است که بازار بین المللی را در این زمینه به روی ایران ببندد؛ چرا که فکر می کردند اگر ایران نتواند محصول خود را به فروش برساند به دنبال آن کارخانه تولید آب سنگین نیز بسته خواهد شد اما ما امروز هر دو کار را داریم پیش می بریم، هم تولید می کنیم هم محصول را به فروش می رسانیم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا درباره برنامه هسته ای ایران

موساد در مورد خطر برنامه هسته ای ایران با نتانیاهو اختلاف نظر داشت

چرا روحانی از حمله به عین‌الاسد بی‌خبر بود؟ پاسخ کیهان: محرمانه بود، فقط ۱۰ نفر خبر داشتند