بیداد کرونا؛‌ فعالیت برخی مشاغل در ۴۳ شهر ایران ممنوع می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کرونا در ایران
کرونا در ایران   -  کپی رایت  آسیوشیتد پرس

در پی شدّت گرفتن بحران ویروس کرونا در ایران دولت این کشور این کشور از اعمال محدودیت‌های پیشگیرانه و بهداشتی تازه در مورد شماری از مشاغل و فعالیت‌ها خبر داد.

بنابر اعلام سخنگوی دولت ایران اعلام کرد فعالیت گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ از روز دوشنبه» پنجم آبان‌ماه در ۴۳ شهر کشور، که در وضعیت قرمزند، ممنوع شده و تخطی از این امر، برای خاطیان «جریمه‌ٔ سنگین و تعطیلی درازمدّت» در پی خواهد داشت.

ستاد ملی مبارزه با کرونا در ایران چهار رنگ را برای تعیین وضعیت شیوع بیماری در شهرها و استان‌ها در نظر گرفته و همچنین مشاغل را به چهار گروه عمده تقسیم کرده است.

  • گروه شغلی شمارهٔ ۱ عبارت از مشاغل حیاتی است و تأمین مایحتاج مردمی (درمان و امداد، فروشگاه‌های ارزاق و غیره) است.
  • گروه دو عمدهٔ مشاغل خدماتی و فروشگاه‌ها (مراکز تجاری و انواع فروشگاه‌های خدماتی نظیر سلمانی‌ها و غیره) را در بر می‌گیرد.
  • گروه ۳ شامل مشاغل آموزشی و فرهنگی می‌شود (مدارس و دانشگاه‌ها، سینما و تئاتر و غیره)
  • گروه ۴ نیز شامل مراسم اجتماعی، ورزشی و سرگرمی‌ها (همایش‌ها،‌ آیین‌های مذهبی و مراکز تفریحی و غیره) می‌شود.

به این ترتیب، در وضعیت سفید، کار برای هر ۴ گروه، در وضعیت زرد و نارنجی برای ۳ گروه، و در وضعیت قرمز فقط برای ۱ گروه مجاز است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه اعلام کرد، در تهران فقط مشاغل گروه‌های ۳ و ۴ شامل این محدودیت می‌شوند و ۵۰ درصد از کارکنان دولت و دستگاه‌های اجرایی نیز دورکاری خواهند کرد.

هفتهٔ گذشته میزان مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا در ایران به رکورد تازه‌ای رسید و طبق آمارهای رسمی تنها در عرض ۲۴ ساعت ۳۳۷ تن جان خود را در اثر ابتلا به کووید-۱۹ از دست دادند.