Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اوج بارش شهابی جباری؛ چگونه می‌توان آن را رصد کرد؟

بارش شهابی جباری امشب در اوج خود قرار دارد
بارش شهابی جباری امشب در اوج خود قرار دارد Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وضعیت هلال ماه به‌گونه‌ای است که امکان دیدن بهینه این بارش شهابی را فراهم می‌کند. انتظار می‌رود در زمان اوج بارش شهابی جباری در هر ساعت ۲۰ شهاب سنگ در آسمان دیده شود.

آگهی

بارش شهابی جباری (شکارچی) در ساعات اولیه صبح ۲۱ اکتبر (۳۰ مهر) به اوج خود می‌رسد و بقایای دنباله‌دار هالی را در جو زمین پاشیده و یک نمایش خیره‌کننده ایجاد می‌کند.

وضعیت هلال ماه به‌گونه‌ای است که امکان دیدن بهینه این بارش شهابی را فراهم می‌کند. انتظار می‌رود در زمان اوج بارش شهابی جباری در هر ساعت ۲۰ شهاب سنگ در آسمان دیده شود.

بارش شهابی جباری هر ساله بین دو اکتبر تا هفت نوامبر (۱۰ مهر تا ۱۶ آبان) ظاهر می‌شود. چیزی که این بارش‌ها را متمایز می‌کند مسیرهای گاز باقی مانده است که می‌تواند پس از گذر خود شهاب‌سنگ برای چند ثانیه امتداد یابد یا می‌تواند به قطعات روشن تبدیل شود.

اوج بارش زمانی رخ می‌دهد که زمین از میان بقایایی که دنباله‌دار هالی برجای گذشته است عبور می‌کند. دنباله‌دار هالی خود آخرین بار در سال ۱۹۸۶ در آسمان دیده شود و در سال ۲۰۶۱ بار دیگر ظاهر می‌شود. طبق گفته ناسا، این دنباله‌دار هر ۷۶ سال یکبار در سفر به دور خورشید ظاهر می‌شود.

تابش شهاب‌سنگ‌ها از صورت فلکی معروف جبار (شکارچی) است. حتما لازم نیست شهاب‌ها را در صورت فلکی که کانون بارش در آن قرار دارند، مشاهده کرد. در کل آسمان می‌توان به جست‌وجوی شهاب‌های یک بارش پرداخت. بهترین زمان برای دیدن این بارش شهابی که می‌تواند بین ۱۰ تا ۲۰ شهاب در ساعت در اوج آن ایجاد کند زمانی است که ماه بر آسمان شب تسلط ندارد. دلیل آن این است که این شهاب‌سنگ‌ها ضعیف‌تر از بارش شهابی برساوشی هستند که آخرین بار در ماه اوت ظاهر شد.

یورونیوز فارسی
بهترین زمان دیدن بارش شهابی جباری در آسمان تهران- شهر خود را در سایت timeanddate.com جست و جو کنیدیورونیوز فارسی

بهترین ساعت دیدن بارش شهابی جباری در تاریخ ۳۰ مهر در ساعت یک بامداد تا زمان طلوع خورشید است. می‌توانید به سایت «تایم اند دیت» مراجعه کنید و در بخش خورشید و ماه Sun & Moon گزینه Meteor Showers (شهاب‌باران) را انتخاب و بررسی کنید که اوج بارش شهابی در منطقه شما چه زمانی است.

سرعت بارش شهابی جباری بالاست به طوریکه با سرعت ۶۶ کیلومتر بر ثانیه به جو زمین می‌آیند. خطر برخورد این شهاب‌سنگ‌های درخشان با زمین وجود ندارد. برخی از شهاب سنگ‌ها تنها به اندازه یک دانه شن و ماسه هستند.

منطقه‌ای دور از شهر، دید گسترده‌ای از آسمان پیش روی شما می‌گذارد. کمی به خود زمان دهید تا چشمانتان با تاریکی هوا سازگار شود. برای لذت بردن از این نمایش آسمانی نیازی به دوربین شکاری یا تلسکوپ نخواهید داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

باشکوه‌ترین بارش شهابی سال، هفته آینده به اوج خود می‌رسد

بارش شهابی بَرساوُشی سال ۲۰۲۱ آسمان شب را روشن می‌کند

دانستنی‌ها؛ سیارک‌ها و شهاب‌سنگ‌ها به زبان ساده