Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شمارش معکوس تا بارش شهاب سنگی سال ۲۰۲۰

بارش شهاب سنگ
بارش شهاب سنگ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از نورهای شدید نزدیک خود دور شوید، اگر فضا و مکان اجازه داد دراز بکشید، به آسمان خیره شوید و اجازه دهید تا چشمانتان بمدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به تاریکی عادت کند.

آگهی

مطابق معمول همه ساله در میانه ماه اوت (اواخر مرداد ماه)، فرا رسیدن زمان پدیده باران شهاب سنگ در آسمان بار دیگر توجه علاقه مندان به فضا و کهکشان راه شیری را به خود جلب کرده است.

این باران شهاب سنگ، که بارش شهابی «بَرساوُشی» خوانده می شود، یکی از مهم‌ترین بارش‌های شهابی سالیانه است. این بارش شهابی از توده ذرات برجای‌مانده از دنباله‌دار «سوئیفت‌تاتل» به وجود می‌آید و معمولاً از ۱۷ ژوئیه تا ۲۴ اوت فعال است که بازه زمانی بلندی برای بارش شهابی به‌شمار می‌آید.

زمانی که این شهاب سنگ ها به اتمسفر فوقانی زمین برخورد می کنند، حرارت ناشی از این برخورد به مدت چند ثانیه دنباله ای گرم و نورانی به جای می گذارد که به وسیله چشم غیرمسلح نیز قابل مشاهده است.

پیش بینی می شود اوج بارش شهاب سنگی امسال در ۱۱ و ۱۲ اوت ( ۲۰ و۲۱ مرداد) رخ می‌دهد. به این معنی که بیشترین شهاب سنگ را می‌توان در ارتفاعات و نزدیک به قله‌ها تماشا کرد.

دانشمندان برآورد می کنند در بارش شهابی امسال درهر ساعت حدودا ۱۰۰ شهاب‌سنگ در آسمان دیده شوند. در این زمان کره ماه به شکل نیمه در آسمان مشخص خواهد بود و هر چند نور حاصل از آن مانع از مشاهده شماری از شهاب سنگ‌ها می شود، با این حال بخش اعظم آن‌ها با چشم قابل مشاهده خواهند بود.

چگونه بارش شهابی را تماشا کنیم؟

برای تماشای این پدیده نیازی به تلسکوپ و دوربین ندارید. بهترین زمان برای تماشای بارش شهابی ساعت ۱۱ شب به بعد است. شهاب سنگ هایی که نور ضعیف تری دارند در بیرون از شهرها و در فقدان نور لامپ ها قابل رویت خواهند بود.

بهترین جهت تماشا، انتخاب قسمت تاریک تر آسمان و شاید نگاه مسقیم به بالای سرتان است.

از نورهای شدید نزدیک خود دور شوید، اگر فضا و مکان اجازه داد دراز بکشید، به آسمان خیره شوید و اجازه دهید تا چشمانتان بمدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به تاریکی عادت کند.

اگر به عکاسی دیجیتال از اجرام آسمانی هم علاقمندید، فرصت را غنیمت شمارید. بر دوربین عکاسی خود لنز واید را سوار و آن را بر روی سه پایه ای قرار دهید. در تنظیم حساسیت دوربین به نور، ISO مربوط به عکاسی در تاریکی را انتخاب کنید و شاتر را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه و در جاهای تاریکتر بیشتر از این زمان نگه دارید. با کمی شانس شاید بتوانید یک یا دو شهاب سنگ را به تصویر بکشید.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

باشکوه‌ترین بارش شهابی سال، هفته آینده به اوج خود می‌رسد

شهاب سنگ از سقف عبور کرد و نزدیک سر مادربزرگ فرود آمد

ناسا حرکت «گوی‌های آتشین» بر فراز آسمان ایالات متحده را تایید کرد