Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شهاب سنگها تا چه اندازه برای زمین تهدید آفرین هستند؟

شهاب سنگها تا چه اندازه برای زمین تهدید آفرین هستند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روز پنجم مارس برابر با ۱۵ اسفند شهاب سنگی به قطر ۳۰ متر از نزدیکی زمین عبور می کند. اینکه تا چه اندازه به زمین نزدیک خواهد شد را هنوز نمی دانیم اما

آگهی

روز پنجم مارس برابر با ۱۵ اسفند شهاب سنگی به قطر ۳۰ متر از نزدیکی زمین عبور می کند. اینکه تا چه اندازه به زمین نزدیک خواهد شد را هنوز نمی دانیم اما مشخص است که این نوع شهاب سنگ در صورت برخورد به زمین می تواند تخریب قابل توجهی بر جا بگذارد.

جرمی ویلکس، خبرنگار یورونیوز در این باره با میشائیل کان، تحلیلگر آژانس فضایی اروپا و متخصص در زمینه شهاب سنگها و اجرام فضایی گفتگو کرده است.

یورونیوز: تا چه اندازه عبور این شهاب سنگ می تواند ما را تهدید کند؟

میشائیل کان: مشکل این است که ما خیلی درباره این شهاب سنگ نمی دانیم. کم و بیش می دانیم که مدار این شهاب سنگ کجاست اما دقیقا نمی دانیم که بزرگی آن چقدر است. می دانیم که قطری بین ۲۰ تا ۵۰ متر دارد و اینکه مدار این شهاب سنگ به گونه ای است که در ماه مارس ۲۰۱۶ میلادی و یا در دومین مسیرش در این قرن از کنار زمین، با سیاره ما برخورد نخواهد کرد.

یورونیوز: چه اتفاقی خواهد افتاد اگر شهاب سنگی مانند این با زمین برخورد کند؟

میشائیل کان: دقیقا نمی دانیم. اگر این شهاب سنگ قطر کمی داشته باشد احتمالا در جو منفجر خواهد شد مانند نمونه ای که چند سال پیش در چیابینسک منفجر شد و خساراتی به بار آورد اما خوشبختانه هیچ تلفات جانی نداشت. اما اگر به سطح زمین برخورد کند و چاله ای بوجود آورد، اینجاست که واقعا با یک مشکل جدی مواجه خواهیم شد که وارد شدن خسارات و احتمالا کشته شدن مردم بسیاری است.

یورونیوز: بطور کلی، شهاب سنگها در حال حاضر تا چه حد برای ما تهدید آفرین هستند؟

میشائیل کان: شهاب سنگها همواره تهدیدی برای زمین هستند. اگر شما به سطح زمین نگاه کنید، آثار برخورد آنها را می بینید. اما خوشبختانه برخورد شهاب سنگهای بزرگ با تخریب بالا کمتر روی می دهد. بنابراین این چیزی نیست که قطعا اتفاق بیفتد اما اگر برخورد بزرگی روی دهد همانطور که همه می دانیم، ممکن است عاملی برای پایان دادن به تمدن باشد. اما چنین چیزی محتمل نیست. همه چیز بستگی به اندازه اجرام فضایی دارد. بنابراین اگر شما درباره چیزی صحبت می کنید که یک کیلومتر قطر دارد، چنین چیزی پیامدهای جهانی خواهد داشت.

یورونیوز: در مقابل این وضعیت چه می توان کرد؟

میشائیل کان: دو کار می توان انجام داد. اول اینکه باید دانست مشکل تا چه اندازه بزرگ است. آن را درک کرد و سعی کرد دشمن را رصد کرد. بنابراین ما باید مسیر شهاب سنگها را بطور مداوم رصد کنیم و برای این منظور تلسکوپهایی داریم که به رصد مداوم آسمان می پردازد و هنگامیکه با این تلسکوپها چیزی مانند شهاب سنگ دیده شود، تمام اطلاعات جمع آوری شده در این رابطه توسط کامپیوترها به پایگاه داده ها ارسال می شود و پایگاه داده ها این اطلاعات را به روز می کنند. به این ترتیب خواهیم دانست شهاب سنگ کجا هست و طی قرن پیش رو کجا خواهد بود. اما محدودیتهایی در این زمینه وجود دارد. ما نمی توانیم شهاب سنگهای بسیار کوچک را رد گیری کنیم زیرا بسیار تیره اند و برخی از آنها مستقیم از سوی خورشید می آیند. مانند این موردی که اکنون درباره آن سخن می گوییم. بنابراین اینها قابل پیگیری نیستند.

یورونیوز: بله، شهاب سنگی که در چیابینسک به زمین برخورد کرد از سمت خورشید آمده بود و ما ندیدیم که دارد به سمت زمین می آید. کاری نمی توان در این باره انجام داد؟

میشائیل کان: این واقعا یک موضوع نامشخص است و در حال حاضر کاری نمی توان در این زمینه انجام داد. احتمالا طی پنجاه سال آینده بشود کاری کرد.

یورونیوز: چه خواهد شد؟

میشائیل کان: ما احتمالا تلسکوپهایی خواهیم داشت که می توان در مدار خورشید و در موقعیتهای مختلف قرار داد و آنها احتمالا قادر خواهند بود به ردیابی این اجرام بپردازند. به این ترتیب ما تلسکوپهای مختلفی خواهیم داشت که منطقه مشخصی از آسمان را رصد خواهند کرد و می توان اجرام را دید یا می توان رادارهایی داشت که بر فضای بین سیاره ها متمرکز شده و حتی اجرام خیلی کوچک را تشخیص داد. اجرامی به قطر ۱۰ متر و یا کوچکتر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا سیارک ماه مارس زمین را نابود می‌کند یا می‌توان منحرف و منفجرش کرد؟

تلسکوپ فضایی اقلیدس از تصاویر خیره‌کنندی جدیدی از کیهان رونمایی کرد

چرا پرتاب موشک آریان ۶ برای آژانس فضایی اروپا مهم است؟