باشکوه‌ترین بارش شهابی سال، هفته آینده به اوج خود می‌رسد

بارش شهابی جوزایی هفته آینده به اوج می‌رسد
بارش شهابی جوزایی هفته آینده به اوج می‌رسد Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علاقمندان می‌توانند این بارش شهابی را زیر نور ماه تماشا کنند. شهاب‌های جوزایی سفید و سریع و دارای قطر زیادی هستند و درخشان‌ترین آن‌ها بر نور ماه غلبه خواهند کرد.

آگهی

بارش شهابی جوزایی که همیشه در میان بارش‌های شهابی سالانه مورد توجه است در شب دوشنبه ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر)‌ تا سه‌شنبه ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) به اوج خود می‌رسد.

کانون این بارش شهابی در صورت فلکی جوزا قرار دارد و بهترین زمان برای تماشای آن در سال ۲۰۲۱ ساعت دو بامداد تا طلوع خورشید در روز ۱۴ دسامبر خواهد بود.

علاقمندان می‌توانند این بارش شهابی را زیر نور ماه تماشا کنند. شهاب‌های جوزایی سفید و سریع و دارای قطر زیادی هستند و درخشان‌ترین آن‌ها بر نور ماه غلبه خواهند کرد.

بارش شهابی در نیمکره شمالی زمین بهتر از نیمکره جنوبی قابل مشاهده است و در یک شب تاریک، نزدیک به اوج بارش، اغلب می‌توان ۵۰ یا شمار بیشتری شهاب را در ساعت صید کرد. اما اگر آسمان شب در بهترین حالت برای جوزاها باشد امکان دیدن ۱۵۰ شهاب در ساعت نیز وجود دارد. ماه در غروب ۱۳ دسامبر بیش از ۷۷ درصد روشن خواهد بود و با فرو رفتن در تاریکی در بالای افق قرار می‌گیرد. ماه در طول شب در میان صورت فلکی حوت در سراسر آسمان به سمت غرب خواهد رفت و حدود ساعت سه تا چهار صبح به وقت محلی غروب می‌کند. این موضوع باعث می‌شود چند ساعت تاریکی قبل از طلوع خورشید با مشاهده مناسب بارش شهابی باقی بماند.

شهاب‌ها در بارش‌های سالانه در تمام نقاط آسمان ظاهر می‌شوند. حتی این امکان وجود دارد که پشت به صورت فلکی جوزا باشید اما بارش شهابی را ببینید.

برای دیدن این بارش شهابی نیاز به تجهیزات خاصی وجود ندارد و می‌توان با چشم غیرمسلح آن را در سراسر آسمان مشاهده کرد.

این بارش شهابی هر سال از تاریخ ۱۶ آذر آغاز می‌شود و در تاریخ ۲۷ آذر پایان دوره آن است.

این بارش از معدود بارش‌های شهابی است که منشا آن دنباله‌دارها نیستند و سیارک‌ها هستند. بارش شهابی برساووشی که در تابستان هر سال رخ می‌دهد از سوختن ذرات باقی مانده از دنباله‌دارها است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوج بارش شهابی جباری؛ چگونه می‌توان آن را رصد کرد؟

شمارش معکوس تا بارش شهاب سنگی سال ۲۰۲۰

کاوشگر ماه از سومین «شب یخبندان قمری» نیز جان سالم به در برد