Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

قاتل ۱۸ ساله چچنی‌تباری که معلم فرانسوی را سر برید که بود؟

سر بریدن معلم فرانسوی
سر بریدن معلم فرانسوی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

او در یکی از آخرین پست‌های خود در شبکه‌های اجتماعی خبر این که ایران بازنشر کاریکاتورهای پیامبر اسلام در شارلی ابدو را محکوم کرده، همرسان کرده بود.

آگهی

عامل حمله تروریستی روز جمعه فرانسه یک جوان ۱۸ ساله چچنی متولد مسکو است که نزد پلیس، به جز چند مورد پیشینه خلاف جزئی مانند آسبب زدن به اموال عمومی و پرخاشگری در انظار عمومی، پیشینه و محکومیتی در دستگاه قضایی نداشته است. آیا او فعالیت خاصی در زمینه اسلام‌گرایی داشته است؟

ژان فرانسوا ریکار، دادستان کل فرانسه روز شنبه با اعلام این که این فرد پناهنده بوده و تازه شش ماه پیش کارت اقامت ده ساله دریافت کرده است، نام او را «عبدالله یزیدویچ آ.» اعلام کرد. خانواده این مرد که رسانه‌های فرانسه نام کامل او را «عبدالله یزیدویچ آزنوروف» نوشته‌اند، از سال ۲۰۱۱ به عنوان پناهنده در فرانسه زندگی می‌کنند.

عبدالله حوالی ساعت ۵ عصر جمعه، معلم مدرسه‌ای را در کونفلان سنت اونورین، در حومه شمالی پاریس را با قمه به قتل رساند و سر او را برید. او اندکی بعد به محاصره پلیس در آمد و در حالی که الله‌اکبر گویان در حال تهدید مأموران بود، با شلیک ده گلوله کشته شد. مقتول ساموئل پاتی، ۴۷ ساله، معلم تاریخ و جغرافی بود که به دلیل آن که کاریکاتورهای پیامبر اسلام چاپ شده در نشریه فکاهی شارلی ابدو را در کلاس درس «آزادی بیان» نشان داده بود، تهدید به مرگ شده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

تا این زمان ۱۱ نفر در پیوند با این قتل که رسما «تروریستی» خوانده شده، بازداشت شده‌اند. پدر بزرگ عبدالله، دو برادرش و پدر یکی از دانش‌آموزان مدرسه‌ای که مقتول در آن تدریس می‌کرد، جزو بازداشت‌شدگان هستند.

روز یکشنبه سفارت روسیه در واکنش به اخبار رسانه‌هایی که عامل حمله تروریستی روز جمعه را تبعه روس معرفی کرده‌اند اعلام کرد که عبدالله ۱۲ سال پیش خاک روسیه را ترک کرده و هیچ گونه پیوندی با این کشور نداشته است.

پیشینه قاتل

با آن که مقامات رسمی فرانسه می‌گویند هویت عامل سو قصد روز جمعه برای سرویس امنیتی این کشور ناشناخته بوده و از جمله پرونده بنیادگرایی اسلامی هم نداشته است، برخی رسانه‌های فرانسوی روز یکشنبه نوشتند که او عضو گروهی در شهر «اِرانی» در حومه پاریس بوده که نام یکی از اعضا آن در سیاهه موسوم به «اس» بوده است. در فرانسه لیست «اس»، حاوی نام افرادی است که پرونده آنها نزد مقامات امنیتی و ضد تروریستی گشوده است و فعالیت‌های آنها تحت کنترل قرار دارد.

در حالی که عبدالله نه دانش‌آموز مدرسه محل کار مقتول و نه اصولا ساکن شهر محل حمله بوده، ارتباط حمله او با ماجرا و این که چگونه قربانی خود را تحت نظر داشته هنوز کاملا و به طور دقیق مشخص نشده است. گفته می‌شود که او دقایقی پیش از حمله، از برخی دانش‌آموزان سراغ ساموئل پاتی را گرفته است.

نکته دیگر پیشینه فعالیت عبدالله در فضای مجازی و حساب کاربری توییتر اوست که در آن با اسم مستعار «الانصار» مطلب می‌نوشت. او بلافاصله پس از انجام حمله تروریستی در حساب توییتری دیگری تصویری از سر بریده ساموئل پاتی را به همراه پیامی کوتاه همرسان کرد. در حساب توییتری الانصار هم که اکنون حذف شده است، حدود ۴۰۰ پست همرسان شده بود.

به نوشته مجله لوبس، قاتل جوان در شبکه‌های اجتماعی مرتبا جملاتی از قرآن و نیز مطالب دیگری را با این مضمون که دولت عربستان «کافر» است، همرسان می‌کرد.

او در یکی از آخرین پست‌های خود در شبکه‌های اجتماعی خبر این که ایران بازنشر کاریکاتورهای پیامبر اسلام در شارلی ابدو را محکوم کرده، همرسان کرده بود. 

فالوئرهای او حدودا صد نفر بودند که بسیاری از آنان را افراد عضو جامعه چچنی‌های فرانسه تشکیل می‌دادند و به نوشته لوبس، برخی از آنان به مطالبی درباره بنیادگرایی اسلامی ارجاع می‌دادند. بسیاری از فالوئرهای عبدالله از روز جمعه به بعد حساب خود را حذف کرده یا تغییر داده‌اند.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر به نظر می‌رسد عبدالله یزیدویچ آنزوروف پیش از دست زدن به حمله در روز جمعه تقریبا تمام پیام‌های خصوصی را حذف کرده است. سایت «مدیاپارت» می‌نویسد این فرد چند هفته پیش از انجام حمله تروریستی در پروفایل توییتر خود نوشته بود: «چچن آزاد می‌شود» و جمله پروفایل خود را نیز به «انا لله و انا الیه راجعون» تغییر داده بود.

توییت لیکرا در مورد ریپورت کردن حساب کاربری قاتل معلم فرانسوی

انجمن ضد تبعیض نژادی و یهودستیزی فرانسه به نام «لیکرا»، در تابستان گذشته حساب کاربری عبدالله را به دلیل آن که یهودیان را «ملعون» نامیده، ریپورت کرده بود. آن پیام خاص هم از حساب توییتری پاک شد. مدیاپارت همچنین نوشته که قاتل چچنی پیش از این صحنه‌ای از یک سریال ترکی را منتشر کرده بود که در آن بازیگر فیلم آماده بریدن سر فردی بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسوی‌ها از سربریده‌شدن معلم فرانسوی شوکه شده‌اند

حمله با سلاح سرد در ایستگاه متروی پاریس؛ مظنون گواهینامه ایتالیایی به همراه داشت

در گرماگرم افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، فرانسه امنیت شب تحویل سال نوی المپیکی را تشدید می‌کند