Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رئیس جمهوری قرقیزستان ۱۰ روز پس از اعتراض‌های خیابانی کناره‌گیری کرد

رئیس جمهوری قرقیزستان کناره‌گیری کرد
رئیس جمهوری قرقیزستان کناره‌گیری کرد Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«من به قدرت نمی‌چسبم. نمی‌خواهم نامم به‌عنوان رئیس جمهوری که با تیراندازی به شهروندان خود خون ریخت در تاریخ قرقیزستان ثبت شود. به همین دلیل تصمیم گرفتم استعفا دهم.»

آگهی

سورنبای جینبکف، رئیس جمهوری قرقیزستان ۱۰ روز پس از شروع ناآرامی‌ها در این کشور در پی اعلام نتایج انتخابات پارلمانی، از سمت خود کناره‌گیری کرد.

نتایج اعلام شده در انتخابات پارلمانی قرقیزستان به نفع رئیس جمهور مستعفی رقم خورده بود به طوری که تنها چهار حزب از ۱۶ حزب شرکت کننده در انتخابات توانستند به حد نصاب هفت درصدی برای راهیابی به پارلمان برسند و از این چهار حزب، سه حزب نزدیک به سورنبای جینیکف بودند. با این حال یک روز پس از شروع اعتراض‌ها نهاد برگزار کننده انتخابات نتایج آن را مردود اعلام کرد اما این موضوع باعث توقف اعتراض‌ها نشد.

تظاهرات پس از انتخابات تاکنون یک کشته و بیش از ۱۲۰۰ مجروح داشته است.

من به قدرت نمی‌چسبم. نمی‌خواهم نامم به‌عنوان رئیس جمهوری که با تیراندازی به شهروندان خود خون ریخت در تاریخ قرقیزستان ثبت شود. به همین دلیل تصمیم گرفتم استعفا دهم.
سورنبای جینبکف

۱۰ روز پس از این ناآرامی‌ها سورنبای جینیکف گفت: «من به قدرت نمی‌چسبم. نمی‌خواهم نامم به‌عنوان رئیس جمهوری که با تیراندازی به شهروندان خود خون ریخت در تاریخ قرقیزستان ثبت شود. به همین دلیل تصمیم گرفتم استعفا دهم.»

هفته پیش آقای جینیکف قول داده بود به محض بازگشت آرامش در کشور، از قدرت کناره‌گیری کند با این حال وی مجبور شد تحت فشار صدر جباروف، نخست‌وزیر تازه انتخاب شده از سوی پارلمان، از سمت خود استعفا دهد.

رئیس جمهوری مستعفی همچنین گفت: «برای من صلح در قرقیزستان، یکپارچگی کشور، وحدت مردم و صلح در جامعه مهمترین موضوعات است.»

آقای جینیکف، از جباروف و سایر سیاستمداران خواست تا هواداران خود را از خیابان‌ها جمع کنند.

با این حال، صدها معترض وفادار به نخست وزیر بعد از ظهر پنجشنبه همچنان در خیابان‌ها بودند و اکنون خواسته آن‌ها استعفای رئیس پارلمان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه قرقیزستان حکم بازداشت موقت رئیس جمهوری پیشین را صادر کرد

قرقیزستان پیمان همکاری دوجانبه با آمریکا را لغو کرد

شکست سنگین حزب حاکم فرانسه در انتخابات اروپا؛ ماکرون پارلمان را منحل کرد