دادگاه قرقیزستان حکم بازداشت موقت رئیس جمهوری پیشین را صادر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
دادگاه قرقیزستان حکم بازداشت موقت رئیس جمهوری پیشین را صادر کرد

الماس‌بیگ اتامبایف، رییس جمهوری پیشین قرقیزستان که شامگاه پنج‌شنبه ۸ اوت (۱۷ مرداد) خود را تسلیم پلیس کرده بود با تفهیم اتهام و صدور حکم بازداشت موقت شد.

نیروهای هوادار آقای اتامبایف روز چهارشنبه به سوی نیروهای پلیس که برای دستگیری به منزل مسکونی رییس جمهوری پیشین آمده بودند، آتش گشوده بودند.

سخنگوی دادگاه به خبرنگاران گفت که الماس‌بیگ اتامبایف تا ۲۶ اوت (۴ شهریور) در بازداشت موقت به سر خواهد برد اما به اتهامات وی اشاره ای نکرد.

وکیل آقای اتامبایف در یک مکالمه تلفنی با خبرنگار خبرگزاری فرانسه، صدور قرار بازداشت موقت رییس جمهوری پیشین را مربوط به اتهام وی در آزاد کردن غیرقانونی یک مجرم اعلام کرد. این وکیل افزود: «البته آقای اتامبایف پیش از این درباره این مجرم به عنوان شاهد احضار شده بود.»

مجرم مورد اشاره، فردی اهل چچن با نام عزیز باتکایف است که در حال گذراندن حکم زندان ۱۶ ساله به جرم نگهداری غیرقانونی اسلحه، مواد مخدر و شرکت در شورش بود. این مجرم در سال ۲۰۱۳ و در حالی که تنها نصفی از حکم ۱۶ ساله خود را گذرانده بود «به علت ابتلا به سرطان بسیار پیشرفته» آزاد شد. او بلافاصله قرقیزستان را ترک کرد و به روسیه رفت. با گذشت شش سال، خبری از درگذشت او به علت سرطان گزارش نشده است.

وزیر کشور قرقیزستان روز جمعه ۹ اوت (۱۸ مرداد) بعد از دستگیری رییس جمهوری پیشین گفت که معتقد است آقای اتامبایف در زمان ریاست جمهوری‌اش شخصا دستور آزادی این مجرم را داده است. با این‌حال وزیر کشور درباره اینکه آیا ارتباطی بین رییس جمهوری پیشین و مجرم چچنی وجود دارد، سکوت کرد.

رویترز
سورنبای جینبکف (سمت چپ) همراه با الماس بیگ اتامبایف در مراسم تحلیف ریاست جمهوریرویترز

آقای اتامبایف پیش از دستگیری اتهامات وارده را رد کرده و آن را «بازی سیاسی» رقیب‌اش سورنبای جینبکف، رییس جمهوری کنونی و نخست وزیر پیشین برای کنار گذاشتن او از صحنه قدرت توصیف کرده بود.

الماس‌بیگ اتامبایف که یک دوره شش ساله از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ ریاست جمهوری قرقیزستان را برعهده داشت، ماه گذشته با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در مسکو دیدار کرد اما آقای پوتین پس از این دیدار حمایت خود را از سورنبای جینبکف اعلام کرد.

رویترز
محاصره یک نیروی پلیس ویژه توسط هوادارن آقای اتامبایفرویترز

دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه روز جمعه پس از دیدار با همتایان خود از جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی و کشورهای مستقل کنونی، گفت که از نگاه مسکو دستگیری آقای اتامبایف مسئله داخلی قرقیزستان است با این حال افزود در این‌باره با مقامات این کشور گفتگو خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: رئیس جمهوری سابق قرقیزستان دستگیر و به مکانی نامعلوم منتقل شد