Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

قرقیزستان پیمان همکاری دوجانبه با آمریکا را لغو کرد

قرقیزستان پیمان همکاری دوجانبه با آمریکا را لغو کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دولت قرقیزستان روز سه شنبه، پیمان همکاری با ایالات متحده آمریکا را لغو کرد. تمیر ساریِف نخست وزیر این کشور به اعضای کابینه دستور داد تا پیمان همکاری

آگهی

دولت قرقیزستان روز سه شنبه، پیمان همکاری با ایالات متحده آمریکا را لغو کرد. تمیر ساریِف نخست وزیر این کشور به اعضای کابینه دستور داد تا پیمان همکاری دوجانبه سال ۱۹۹۳با آمریکا را لغو کنند. دولت این کشور اعلام کرد که این پیمان از بیستم اوت معتبر نخواهد بود.

در پی این اقدام تمامی سازمانهای آمریکایی که با برخورداری از امتیازات ویژه در این کشور فعالیت می کردند از این پس امتیازات خود را از دست خواهند داد.

تنش سیاسی دو کشور با اعطای یک جایزه در زمینه حقوق بشر به عظیم جان عسگروف روزنامه نگار و فعال حقوق بشر که به اتهام ایجاد تنش های قومی در قرقیزستان به حبس ابد محکوم شده، اخیراً اوج گرفته است.

جمهوری قرقیزستان که در شمال شرقی آسیای مرکزی واقع شده و با قزاقستان، تاجیکستان،ازبکستان و چین هم مرز است، موقعیت استراتژیک خاصی در منطقه دارد که برای ایالات متحده و روسیه بسیار مهم است.

امیل کایکی یف، معاون وزیر امورخارجه قرقیزستان گفت: «ما فکر می کنیم وقتی اقداماتی برخلاف تقویت صلح و هماهنگی قومی در کشورمان صورت گیرد و وقتی حاصل این اقدامات با منافع ملی کشور سازگار نباشد، هر کمکی از سوی هر کشوری ارزش خود را از دست می دهد».

سال گذشته نیز قرقیزستان پایگاه هوایی مناس نزدیک به بیشکک، پایتخت این کشور را که به مدت دوازده سال برای حمل نیرو و مهمات از سوی ایالات متحده و سازمان ملل به افغانستان مورد استفاده قرار می گرفت تعطیل کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری قرقیزستان ۱۰ روز پس از اعتراض‌های خیابانی کناره‌گیری کرد

تصاویر سرباز آمریکایی که به دیدار دوست دختر روس شتافت؛ پنتاگون: قوانین ارتش را هم زیر پا گذاشته است

برآورد اطلاعاتی جدید آمریکا و اسرائیل از برنامه هسته‌ای ایران؛ آیا تهران به دنبال بمب اتم است؟