حضور دوباره زلمی خلیلزاد در قطر؛ آیا بن بست صلح افغانستان گشوده می شود؟

زلمی خلیلزاد
زلمی خلیلزاد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پیش از سفر به دوحه در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت که به منطقه می‌رود تا با تیم‌های مذاکره کننده کابل و طالبان دیدار کند و در جریان گفتگوهای آنها برای صلح و پایان جنگ چهل ساله در افغانستان قرار گیرد.

آگهی

وزارت امور خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه از سفر دوباره زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه این کشور برای صلح افغانستان به دوحه، پایتخت قطر خبر داد.

بر اساس خبری که وب سایت رسمی وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده، قرار است آقای خلیلزاد با همپیمانان آمریکایی دیدار و در مورد مذاکرات صلح افغانستان و آینده آن گفتگو کند.

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پیش از سفر به دوحه در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت به منطقه می‌رود تا با تیم‌های مذاکره کننده کابل و طالبان دیدار کند و در جریان گفتگوهای آنها برای صلح و پایان جنگ چهل ساله در افغانستان قرار گیرد.

آقای خلیلزاد در حالی دور تازه‌ سفرهایش را به قطر و سایر کشورهای منطقه از سر گرفته است که گزارش‌ها حکایت از آن دارد که از چهار روز پیش در مذاکرات میان نمایندگان دولت کابل و طالبان وقفه افتاده است.

نشست تیم‌های تماس نمایندگان کابل و طالبان نیز که قرار بود روز گذشته برگزار شود، لغو شد. مبنا قرار دادن فقه حنفی و توافقنامه صلح آمریکا به عنوان مبنای مذاکرات، عامل اصلی اختلافات دو طرف عنوان شده است.

از همین رو آقای خلیلزاد گفته که انتظار جامعه جهانی این است که مذاکرات دوحه به سوی تهیه یک نقشه راه برای آینده سیاسی افغانستان و آتش بس دایمی در این کشور بیانجامد.

مذاکرات بین الافغانی از حدود ۲۰ روز پیش در دوحه قطر آغاز شده است اما دو طرف هنوز نتوانسته‌اند در مورد یک دستور کار مشخص برای صلح به توافق برسند. به نظر می‌رسد که آنان باید ابتدا روی تقسیم اوقات گفتگوها و نوع مذاکرات به توافق برسند.

همزمان با مذاکرات نمایندگان دولت کابل و گروه طالبان، خشونت‌ها در افغانستان همچنان ادامه دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اشرف غنی در میانهٔ گفتگوهای صلح افغانستان وارد قطر شد

عبدالله عبدالله: با حس خوبی پاکستان را ترک می‌کنم

بر اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای در دایکندی افغانستان ۱۴ نفر کشته شدند