حضور دوباره زلمی خلیلزاد در قطر؛ آیا بن بست صلح افغانستان گشوده می شود؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
زلمی خلیلزاد
زلمی خلیلزاد   -  Copyright  AP Photo

وزارت امور خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه از سفر دوباره زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه این کشور برای صلح افغانستان به دوحه، پایتخت قطر خبر داد.

بر اساس خبری که وب سایت رسمی وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده، قرار است آقای خلیلزاد با همپیمانان آمریکایی دیدار و در مورد مذاکرات صلح افغانستان و آینده آن گفتگو کند.

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پیش از سفر به دوحه در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت به منطقه می‌رود تا با تیم‌های مذاکره کننده کابل و طالبان دیدار کند و در جریان گفتگوهای آنها برای صلح و پایان جنگ چهل ساله در افغانستان قرار گیرد.

آقای خلیلزاد در حالی دور تازه‌ سفرهایش را به قطر و سایر کشورهای منطقه از سر گرفته است که گزارش‌ها حکایت از آن دارد که از چهار روز پیش در مذاکرات میان نمایندگان دولت کابل و طالبان وقفه افتاده است.

نشست تیم‌های تماس نمایندگان کابل و طالبان نیز که قرار بود روز گذشته برگزار شود، لغو شد. مبنا قرار دادن فقه حنفی و توافقنامه صلح آمریکا به عنوان مبنای مذاکرات، عامل اصلی اختلافات دو طرف عنوان شده است.

از همین رو آقای خلیلزاد گفته که انتظار جامعه جهانی این است که مذاکرات دوحه به سوی تهیه یک نقشه راه برای آینده سیاسی افغانستان و آتش بس دایمی در این کشور بیانجامد.

مذاکرات بین الافغانی از حدود ۲۰ روز پیش در دوحه قطر آغاز شده است اما دو طرف هنوز نتوانسته‌اند در مورد یک دستور کار مشخص برای صلح به توافق برسند. به نظر می‌رسد که آنان باید ابتدا روی تقسیم اوقات گفتگوها و نوع مذاکرات به توافق برسند.

همزمان با مذاکرات نمایندگان دولت کابل و گروه طالبان، خشونت‌ها در افغانستان همچنان ادامه دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید