جنگ در افغانستان صلح در قطر؛ درگیری‌های داخلی با آغاز گفتگوها خونین‌تر شد

گفتگوهای صلح افغانستان در دوحه
گفتگوهای صلح افغانستان در دوحه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان نیز با اشاره به حملات اخیر که همزمان با آغاز گفتگو‌های بین افغانی در دوحه انجام شده، گفته است که «طالبان حملات شان را در بیش از نیمی از ولایات افزایش داده‌اند.»

آگهی

روند صلح افغانستان که پیش‌تر با توافق میان طالبان و واشنگتن کلید خورد در حالی با گفتگوهای رو در رو در دوحه دنبال می‌شود که همزمان با این مذاکرات دو طرف طی درگیری‌های خونین در ۲۰ ولایت کشور متحمل تلفات سنگینی شدند.

نشست مقدماتیِ گفتگو‌های بین افغانی میان نمایندگان کابل و طالبان روز شنبه در پایتخت قطر با حضور برخی رهبران سیاسی، نمایندگان چند کشور دیگر و نیز مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا برگزار شد.

در این میان به گزارش رسانه‌های داخلی در افغانستان،‌ نخستین نشست کمیته‌های تماس میان نمایندگان کابل و طالبان یکشنبه برگزار شد و دو طرف در باره محور اصلی و نیز جدول زمانی گفتگوها با یکدیگر مذاکره کردند.

نخستین نشست رسمی تیم‌های مذاکره کننده دولت افغانستان و گروه طالبان با محوریت آتش‌بس قرار بود از امروز دوشنبه ۱۴ سپتامبر تشکیل شود اما برخی گزارش‌های از احتمال به تعویق افتادن آن حکایت دارد.

این در حالیست که طلوع نیوز صبح دوشنبه از بازگشت عبدالله عبدالله،‌ رئیس شورای عالی مصالحه ملی و چند تن دیگر از مقامات ارشد کابل که برای حضور در نشست افتتاحیه عازم دوحه شده بودند، خبر داده و تصریح کرده که گفتگو میان اعضای کمیته‌های تماس روز دوشنبه ادامه خواهد یافت.

Hussein Sayed/Hussein
عبدالله عبدالله و هیئت نمایندگی کابل در گفتگوهای دوحهHussein Sayed/Hussein

بر اساس این گزارش نمایندگان طرفین در گروه‌های تماس قرار است روز دوشنبه بر سر جدول زمانی گفتگوهای صلح به توافق برسند؛ ادامه رایزنی بر سر این موضوع سبب به تاخیر افتادن گفتگوهای رسمی میان طرف‌های اصلی مناقشه افغانستان شده که طبق پیش‌بینی‌ها قرار بود امروز در دوحه رسما کلید بخورد.

زلمی خلیل‎زاد، فرستادۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان که به گفته رسانه‌های افغان قرار است روز دوشنبه به پاکستان سفر کند هر گونه شکست گفتگوهای بین افغانی را از دید ایالات متحده غیرقابل قبول خوانده و بر لزوم فوری یافتن راه حل صلح در این کشور تاکید کرده است.

بیش از ۴۰ کشته در درگیری‌ها دو روز گذشته میان دو طرف

زمزمه‌ها در باره احتمال تعویق گفتگوهای افغانی در حالی به گوش می‌رسد که همزمان با آغاز نشست افتتاحیه و گفتگو میان اعضای کمیته‌های تماس این مذاکرات، بیش از بیست ولایت افغانستان طی دو روز گذشته صحنه درگیری‌های خونین میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان بوده است.

خشونت‌ها پیش‌تر، از حمله انتحاری به کاروان حامل خودروی امرالله‌ صالح، معاول اول رئیس جمهوری افغانستان تشدید و روز شنبه همزمان با نشست افتتاحیه با حمله گروه طالبان به مواضعی در ۲۰ ولایت این کشور پی گرفته شد.

به گزارش منابع آگاه در افغانستان در جریان حمله طالبان به نیروهای دولتی به خصوص در ولایت‌های قندهار، قندوز و کاپیسا که شدت حملات زیاد گزارش شده تلفات از سوی دو طرف سنگین بوده است.

بر اساس این گزارش در جریان حملات یاد شده در ولایت قندهار دست کم ۳ نیروی دولتی کشته و ۹ تن دیگر زخمی شده اند؛ حال آنکه به گفته یک فرمانده ارتش افغانستان،‌ پس از این حمله جنگنده‌های نیروی هوایی مواضع طالبان را مورد حمله قرار دادند و این واکنش به کشته شدن ۳۷ پیکارجوی طالبان منجر شد.

سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان نیز با اشاره به حملات اخیر که همزمان با آغاز گفتگو‌های بین افغانی در دوحه انجام شده، گفته است که «طالبان حملات شان را در بیش از نیمی از ولایات افزایش داده‌اند.»

عبدالله عبدالله؛ رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی پس از شرکت در نشست افتتاحیه گفتگوهای بین افغانی بر لزوم متوقف شدن خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس تاکید کرده است.

آقای عبدالله روز یکشنبه در یک نشست خبری مشترک با رئیس هیئت مذاکره کننده کابل گفته بود که تنها در صورت دست یافتن به توافق از طریق مذاکره است که همه طرف‌ها به خواسته‌های خود خواهند رسید.

این در حالی است که امرالله صالح، معاون اول اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که به اتخاذ مواضع تند بر ضد طالبان شهرت دارد در تازه ترین موضع نسبت به مذاکرات صلح دوحه طالبان را یک «گروه کوچک زشت و خشن» توصیف کرده که به زعم وی جایگاهی در یک جمهوریت مبتنی بر اکثریت ارزش محور و انسانی نخواهند داشت.

او در متنی که در صفحه فیس‌بوکش منتشر شده ضمن تاکید بر اینکه نباید منتظر ذوب شدن طالبان در جامعه افغانستان بود،‌ یادآور شده: «تاریخ گواه پیروزی زشتی بر زیبایی نیست و نخواهد بود».

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقام ارشد کاخ سفید: ترامپ به‌زودی خروج نیروهای آمریکا از افغانستان و عراق را اعلام می‌کند

انفجار بمب در مسیر خودروی معاون رئیس جمهوری افغانستان ۱۰ کشته به جا گذاشت

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد