پمپئو و نمایندگان دولت افغانستان برای مذاکرات بین الافغانی راهی دوحه شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مایک پمپئو و عبدالله عبدالله
مایک پمپئو و عبدالله عبدالله   -   کپی رایت  AP Photo

اعضای هیات مذاکره کننده دولت افغانستان روز جمعه در حالی برای شرکت در گفتگوهای بین الافغانی راهی دوحه شدند که هواپیمای حامل مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز به سوی پایتخت قطر پرواز کرده است.

وزیر خارجه ایالات متحده قرار است روز شنبه در جلسه آغاز این گفتگوها شرکت کند. مذاکرات بین دولت افغانستان و گروه طالبان که از سوی مایک پمپئو «تاریخی» توصیف شده است قرار بود ماه مارس آغاز شود اما به دلیل اختلاف دو طرف بر سر مبادله زندانیان به تعویق افتاد.

انجام مذاکرات بین الافغانی بخشی از توافق آمریکا با گروه طالبان است. واشنگتن امیدوار است تا مذاکرات بین دولت افغانستان و گروه طالبان بتواند راه را برای خروج نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای خارجی از افغانستان هموار کند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده پایان جنگ در افغانستان و خروج نیروهای آمریکایی از این کشور را یکی از اولویت های خود در عرصه سیاست خارجی اعلام کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در توافق طالبان با آمریکا پیش بینی شده است که نیروهای آمریکایی تا بهار سال ۲۰۲۱ میلادی خاک افغانستان را ترک خواهند کرد. خروج نیروهای خارجی از افغانستان به همراه آزادی زندانیان از خواسته های اصلی گروه طالبان بود.

گفتگوهای بین الافغانی این امید را در میان افغان ها پدید آورده است که شاید صلح و آرامش برای اولین بار از زمان حمله نیروهای اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۹ به کشورشان بازگردد. مناقشه کنونی در افغانستان در سال ۲۰۰۱ و به دنبال حمله ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا به این کشور آغاز شد.

AP Photo
پرچم افغانستانAP Photo

جنگ در افغانستان به طولانی ترین درگیری نظامی برای نیروهای آمریکایی تبدیل شده است. سفر وزیر خارجه آمریکا به دوحه با نوزدهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر که منجر به حمله ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده به افغانستان و سرنگونی حکومت طالبان در این کشور شد مصادف شده است.