Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روند تبادل زندانیان دولت افغانستان با طالبان تکمیل شد؛ امید به آغاز گفت‌وگوهای صلح

هیات طالبان در اسلام‌آباد پاکستان
هیات طالبان در اسلام‌آباد پاکستان Copyright AFP PHOTO / PAKISTAN FOREIGN MINISTRY
Copyright AFP PHOTO / PAKISTAN FOREIGN MINISTRY
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تنها هفت زندانی طالبان که متهم به کشتن شهروندان استرالیا و فرانسه هستند در قطر زیر نظر باقی می‌مانند.

آگهی

دولت افغانستان و طالبان روز پنجشنبه اعلام کردند که روند تبادل زندانیان میان دوطرف سرانجام پایان یافته است. مساله اسرا، یکی از موانع جدی آغاز گفت‌وگوهای فراگیر صلح به شمار می‌رفت.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان با انتشار پیامی در توییتر با تائید این خبر اعلام کرد «جمهوری اسلامی افغانستان کماندوهای اسیر ما را تحویل گرفت، پس از آن دولت آخرین ۴۰۰ زندانی باقیمانده را، به جز تعداد کمی که باعث نگرانی شرکای ما بودند، آزاد کرد. تلاش‌های دیپلماتیک ادامه دارد. انتظار داریم گفت‌وگوهای مستقیم به زودی آغاز شوند.»

پیام فیصل جاوید درباره تکمیل روند مبادله زندانیان

از زمان امضای توافقنامه میان ایالات متحده آمریکا و طالبان در ماه فوریه، آغاز گفت‌وگوهای «میان افغانی» به خاطر اختلاف بر سر چگونگی آزادی ۵ هزار زندانی طالبان در برابر هزار زندانی دولت، بارها به تعویق افتاده بود.

تصمیم برای آزادی ۴۰۰ اسیر بازمانده طالبان، پس از موافقت‌های بخشی از حکومت افغانستان به لویه جرگه صلح واگذار شد. این نهاد عالی پس از سخنرانی رئیس جمهور اشرف غنی و حمایت وی از آزادی این «زندانیان خطرناک»، با این امر موافقت کرد.

همزمان گروه طالبان هم آزادی تمام اسرایش به جز تعدادی محدود را تایید کرد.

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه به نقل از یک منبع دیپلماتیک ناشناس گزارش کرده بود که دولت افغانستان برای انتقال ۷ زندانی طالبان به دوحه، پایتخت قطر تحت فشار ایالات متحده آمریکا، قرار داشته است.

منابع مختلف در دولت افغانستان از حرکت هیات گفت‌وگوها به دوحه برای آغاز مذاکرات خبر می‌دهند. ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح پس از انتشار خبر تکمیل روند مبادله زندانیان گفت: «دولت تمام موانع آغاز گفت‌وگوهای مستقیم را برداشت. هیات مذاکرات همین حالا برای شرکت در گفت‌وگوها آماده می‌شود.» خانم انوری یک روز پیش تایید کرده بود که «دولت افغانستان پیشاپیش یک گروه کوچک تکنیکی را برای آماده کردن مقدمات مذاکرات به دوحه فرستاده است.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پمپئو و نمایندگان دولت افغانستان برای مذاکرات بین الافغانی راهی دوحه شدند

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد