Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

صلح طالبان با کابل؛ مذاکرات بین‌الافغانی بالاخره شنبه در قطر آغاز می‌شود

پرچم افغانستان
پرچم افغانستان Copyright Rafiq Maqbool/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Rafiq Maqbool/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مذاکرات بین‌الافغانی در قطر، برغم توافق طالبان و آمریکا در حالی آغاز می‌شود که این گروه به حملات خود در افغانستان ادامه می‌دهد.

آگهی

 گروه افراط‌گرای طالبان افغانستان با انتشار توئیتی اعلام کرد که مذاکرات صلح موسوم به بین‌الافغانی بین این گروه و دولت افغانستان روز شنبه ۲۲ سنبه/شهریور (۲۳ سپتامبر) در قطر آغاز می‌شود.

گروه طالبان که با آمریکا به توافق رسیده است، پیش شرط مذاکره با دولت افغانستان را منوط به آزادی زندانیان خود از زندانهای دولت افغانستان کرده بود. 

خروج نظامیان خارجی از افغانستان، خصوصا نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور، یکی دیگر از خواست‌های اصلی طالبان در دستیابی به توافق و آتش‌بس و صلح بوده است. 

کاخ سفید در ارتباط با همین توافق، روز چهارشنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا ظرف چند روز آینده خبر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اعلام خواهد کرد. بر طبق توافق صلح طالبان و آمریکا، نیروهای خارجی باید تا بهار سال ۲۰۲۱ میلادی افغانستان را ترک کنند. 

طالبان و آمریکا همچنین توافق کرده بودند تا این گروه در مقابل آزادی ۵ هزار نفر از اعضای خود از زندان‌های دولت افغانستان، یک هزار سرباز و مامور دولت افغانستان را از حبس رها سازد.

کابل تا به امروز تقریبا به جز چند نفر، باقی پنج هزار زندانی طالبان را آزاد کرده است. طالبان نیز اعلام کرده است که تمامی یک هزار زندانی دولت را آزاد کرده است. 

شبکه خبری طلوع نیوز، به نقل از منبعی که اسمی از او برده نشده نوشته است که همزمان با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، ۶ نفر از اعضای طالبان که در زندان دولت افغانستان بودند و استرالیا و فرانسه در خصوص رهایی آنها از زندان ملاحظات و نگرانی‌هایی داشته‌اند به قطر منتقل شده‌اند.

 خبرگزاری فرانسه پیش‌تر نوشته بود که دولت افغانستان برای انتقال ۷ زندانی طالبان به قطر تحت فشار آمریکا بوده است.

بنا به اعلام دفتر ریاست جمهوری افغانستان در روز آغازین مذاکرات بین‌الافغان در قطر عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی، محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه، عبدالسلام رحیمی، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور صلح و ‏سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی افغانستان حضور خواهند داشت. این افراد روز جمعه ۲۱ سنبله/شهریور، کابل را به مقصد دوحه قطر ترک می‌کنند.

طالبان پیش‌تر اعلام کرده بود ده‌ها نفر از اعضای این گروه همچنان در زندان‌های دولت هستند و تا آنها آزاد نشوند مذاکره نخواهند کرد. 

دولت افغانستان با خطرناک خواندن ۴۰۰ زندانی طالبان، آزادی آنها را منوط به تصمیم لویی جرگه کرد بود، تصمیمی که گرفته و موافقت شد. اما چند دولت خارجی با آزدادی تعدادی از این ۴۰۰ نفر مخالفت ورزیدند. این کشورها می‌گویند که این زندانیان علیه شهروندان آنها مرتکب جرم و جنایت شده‌اند. 

مذاکرات بین‌الافغانی در قطر، برغم توافق طالبان و آمریکا در حالی  آغاز می‌شود که این گروه به حملات خود در افغانستان ادامه می‌دهد. 

در آخرین حمله مرگبار در کابل در روز چهارشنبه بر اثر انفجار در مسیر عبور خودروی حامل امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، دست کم ۱۰ نفر کشته شدند. 

برخی از مقامات افغانستان، طالبان را مسئول این حمله دانستند، حمله‌ای که طالبان دست داشتن در آن را رد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنان افغان در آستانه صلح با طالبان: «حقوق ما را به رسمیت بشناسید»

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند