نمایندگان اتحادیه اروپا در آستانه انتخابات پارلمانی ونزوئلا به کاراکاس می‌روند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ونزوئلایی ها در کنار پرچم کشورشان
ونزوئلایی ها در کنار پرچم کشورشان   -  Copyright  AP Photo

اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی ونزوئلا در ماه دسامبر، نمایندگان این اتحادیه به این کشور سفر خواهند کرد.

پیش از این مسئولان اتحادیه اروپا گفته بودند که دعوتنامه‌ای را برای نظارت بر انتخابات پارلمانی ماه دسامبر در ونزوئلا دریافت کرده‌اند اما به جهت ذیق وقت امکان اعزام هیئت ناظر به این کشور را ندارند.

تعدادی از احزاب مخالف با احتمال وجود تقلب در انتخابات پارلمانی ونزوئلا از شرکت در انتخابات سر باز زده‌اند. البته یک گروه از مخالفان دولت گفته است که به دنبال راه بهتری برای شرکت احتمالی در انتخابات است. از همین رو برخی تحلیل گران معتقد هستند که در میان صفوف مخالفان دولت ونزوئلا برای شرکت در انتخابات قانون‌گذاری ششم دسامبر شکاف افتاده است.

با این حال اتحادیه اروپا پیش‌بینی کرده است که انتخابات پارلمانی اروپا توسط بسیاری تحریم شود.

یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا گفت که یک هیأت اروپایی این هفته به کاراکاس می‌رود تا با تمام ذی نفعان از جمله همه احزاب اصلی، جامعه مدنی، دانشگاهیان، بخش خصوصی و کلیساها گفتگو کند. او گفت که هدف این هیأت اروپایی ترویج حداقل شرایط دموکراتیک قبل از انتخابات پیش رو در ونزوئلا است.

اتحادیه اروپا در اوائل ماه جاری میلادی اعلام کرد که دعوتنامه‌ای برای نظارت بر انتخابات ونزوئلا در ماه دسامبر دریافت کرده است اما هنوز رئیس جمهور مادورو شرایط حداقلی برای برگزاری این انتخابات را فراهم نکرده است. یکی از مسئولان اتحادیه اروپا در همان زمان گفت که اگر دولت مادورو انتخابات را به زمانی فراتر از ششم دسامبر موکول نکند زمان کافی برای انجام یک مأموریت کامل نظارتی وجود نخواهد داشت.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا هم در پاسخ گفته بود که تأخیر در انتخابات غیر ممکن است. با این وجود مسئولان اتحادیه اروپا مشخص نکرده اند که بر اساس چه اتفاقی در تصمیم خود تجدید نظر کرده اند.

کشورهای اروپایی از سال ۲۰۱۸ دولت نیکلاس مادورو را به رسمیت نمی شناسند اما در مقابل از خوان گوایدو، رهبر مخالفان را به عنوان رئیس دولت قانونی ونزوئلا نام می برند. آمریکا نیز در مخالفت با نیکلاس مادورو، تحریم های گسترده ای را علیه دولت او وضع و اعمال کرده است اما آقای مادورو می گوید که تحریم های آمریکا غیرقانونی و با هدف محدود کردن ظرفیت های دولتش برای واردات مواد غذایی و سوخت و در نهایت آسیب رساندن به مردم ونزوئلا انجام می شود.

ائتلاف احزاب حامی آقای گوایدو اعلام کرده اند که برای پرهیز از مشروعیت بخشیدن به فرایند انتخاباتی که از نظر آنان نتیجه اش «جعلی و تقلبی» است در رای‌گیری شرکت نکرده و انتخابات پارلمانی را تحریم می کنند.

این در حالی است که گروهی دیگر از مخالفان دولت با اتخاذ موضع متفاوت در قبال برگزاری انتخابات، معتقد هستند موضع خوان گوایدو و احزاب همفکر او اپوزیسیون را غیرمفید و بی اهمیت جلوه می‌دهد و راهبرد مبتنی بر توسل به دولت‌های خارجی برای اعمال تحریم بر ضد دولت مادورو نیز تاکنون موفقیتی در پی نداشته است.

هنریک کاپریلس که رهبری بلوک جدید اپوزیسیون ونزوئلا را بر عهده دارد از حضور ناظران اروپایی در انتخابات پارلمانی این کشور پس از چهارده سال استقبال کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید