Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مسکو تهدیدهای آمریکا به تحریم و تلاش برای منزوی کردن تهران را رد کرد

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه Copyright AFP PHOTO / RUSSIAN FOREIGN MINISTRY / HANDOUT
Copyright AFP PHOTO / RUSSIAN FOREIGN MINISTRY / HANDOUT
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه تاکید کرد که «تهدیدها اخیر، این واقعیت را تایید می‌کند که واشنگتن می‌خواهد مانند یک فیل در فروشگاه لوازم شکستنی رفتار کند.»

آگهی

روسیه روز پنجشنبه، ۲۴ سپتامبر (۳ مهر) تهدید آمریکا به تحریم و تلاش برای منزوی کردن تهران را رد کرد. به نظر می‌رسد مسکو قصد دارد پس از پایان تحریم تسلیحاتی سازمان ملل، همکاری‌های نظامی خود با ایران را گسترش دهد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه همزمان با ملاقات همتای ایرانی خود در مسکو گفت: «روسیه به هیچ وجه سیاست خود را طبق خواسته‌های تهاجمی و غیرقانونی ایالات متحده آمریکا تنظیم نخواهد کرد.»

وی تاکید کرد که به رغم تهدیدهای آمریکا، روسیه به همکاری‌های اقتصادی خود با ایران از جمله در زمینه انرژی هسته‌ای ادامه می‌دهد.

سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۰ میلادی ایران را از خرید عمده تسلیحات خارجی منع کرد. سه سال قبل از این تصمیم نیز صادرات تسلیحات ایرانی ممنوع شده بود.

با این حال پس از توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵، شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ اعلام کرد که این تحریم‌ها در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۷ مهر ۱۳۹۹) به پایان می‌رسد.

مایک پمپئو، رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا، اواسط سپتامبر تاکید کرده بود که واشنگتن از دستیابی ایران به سلاح‌های روسی و چینی پس از پایان تحریم‌ تسلیحاتی جلوگیری خواهد کرد.

آسوشیتدپرس
دیدار محمد جواد ظریف و سرگئی لاوروف در مسکوآسوشیتدپرس

طی هفته‌های اخیر موضوع بازگشتن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران به محل اختلاف واشنگتن با سایر طرف‌های برجام تبدیل شده است. ایران و سایر اعضای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ می‌گویند که آمریکا از برجام خارج شده و نمی‌تواند از مکانیسمی که در این معاهده گنجانده شده استفاده کند.

با این حال آمریکا معتقد است که تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران برگشته که از جمله آن‌ها تحریم تسلیحاتی است.

وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه تاکید کرد که «تهدیدها اخیر، این واقعیت را تایید می‌کند که واشنگتن می‌خواهد مانند یک فیل در فروشگاه لوازم شکستنی رفتار کند.»

وی افزود: «به نظر من مهارت‌های دیپلماتیک دولت فعلی [آمریکا] تقریبا برای همیشه از دست رفته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپا اقدام آمریکا در بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را فاقد اثر خواند

روسیه هم‌گام با تحویل سلاح‌های آمریکایی به اوکراین ظرفیت تولید تسلیحات خود را افزایش می‌دهد

سلاح‌های شنیداری؛ شواهد تازه از ردپای سرویس اطلاعات نظامی روسیه در سندرم مرموز هاوانا حکایت دارد