Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اروپا اقدام آمریکا در بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را فاقد اثر خواند

European Union foreign policy chief Josep Borrell
European Union foreign policy chief Josep Borrell Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای بورل در بیانیه‌ای که روز یکشنبه منتشر کرد با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت این کشور نمی‌تواند «مکانیسم ماشه» را فعال کند.

آگهی

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اقدام آمریکا در بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را فاقد اثر خواند.

آقای بورل در بیانیه‌ای که روز یکشنبه منتشر کرد با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت این کشور نمی‌تواند «مکانیسم ماشه» را فعال کند. او در این بیانیه توضیح داد که با توجه به این که آمریکا در ۸ مه ۲۰۱۸ و بنا بر اعلام رئیس جمهوری این کشور به طور یکجانبه از برجام خارج شده و از آن تاریخ مشارکت خود در فعالیت‌های مربوط به این توافق را متوقف کرده، نمی‌تواند تحریم‌های سازمان ملل را تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بازگرداند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه این بیانیه تصریح کرد که تحریم‌های معلق شده به واسطه اجرای برجام همچنان به قوت خود باقی است و اقدام آمریکا برای توقف این تعلیق فاقد اثر خواهد بود.

مسئول سیاست خارجی اروپا در پایان بیانیه خود برجام را «ستون کلیدی منع گسترش سلاح هسته‌ای» خواند و گفت که این توافق «به امنیت منطقه و جهان کمک می‌کند.» وی همچنین تاکید کرد که «هر کاری برای حفظ و اجرای کامل برجام انجام خواهد داد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در ساعات پایانی روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای، رسما از اعمال دوبارۀ «همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران» خبر داد. هر چند این اقدام آمریکا تاکنون با مخالفت سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و روسیه مواجه شده ولی ایالات متحده به تمامی اعضای سازمان ملل هشدار داده که در صورت نقض این تحریم‌ها که شامل «تمدید دائمی» تحریم تسلیحاتی ایران نیز می‌شود، با پیامدهای تنبیهی روبرو خواهند شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسکو تهدیدهای آمریکا به تحریم و تلاش برای منزوی کردن تهران را رد کرد

روحانی: آمریکا امروز شکست خورد

سه کشور اروپایی عضو برجام: معافیت‌های ایران از تحریم‌های سازمان ملل ادامه خواهد یافت