انفجار «یک انبار مهمات حزب‌الله» در جنوب لبنان

حزب‌الله لبنان (عکس تزئینی است)
حزب‌الله لبنان (عکس تزئینی است) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برخی خبرنگاران مستقل در جنوب لبنان ضمن انتشار ویدیوهایی از این حادثه گفته‌اند که صدای چند انفجار دیگر در روستاهای مجاور با «عین قانا» نیز شنیده شده است.

آگهی

انفجاری قوی عصر روز سه شنبه بیست و دوم سپتامبر/ اول مهر ۱۳۹۹ روستایی را در جنوب لبنان به لرزه انداخت. این انفجار به گفته خبرگزاری‌های بین المللی در یک ساختمان متعلق به جنبش حزب‌الله روی داده است.

برخی رسانه‌ها از جمله رویترز به نقل از یک منبع امنیتی در بیروت حادثه یاد شده را انفجار در یک انبار تسلیحات و مهمات متعلق به جنبش شیعی حزب‌الله قلمداد و اعلام کردند که این انفجار چندین مجروح به جا گذاشته است.

منبع یاد شده همچنین مدعی شده که انفجار بر اثر یک «خطای فنی» صورت گرفته است.

هنوز اطلاعاتی تایید شده از سوی منابع رسمی در خصوص علت حادثه و شمار دقیق تلفات احتمالی در اختیار خبرگزاری‌های و رسانه‌ها قرار نگرفته است.

انفجار به گزارش برخی منابع دود سیاهی را به آسمان فرستاد و روستای «عين قانا» در جنوب لبنان را که در نزدیکی شهر بندری صیدا واقع شده، به لرزه انداخت.

برخی خبرنگاران مستقل در جنوب لبنان ضمن انتشار ویدیوهایی از این حادثه گفته‌اند که صدای چند انفجار دیگر در روستاهای مجاور با «عین قانا» نیز شنیده شده است.

برخی شبکه‌‌های خبری نظیر ام‌.تی.وی نیز با انتشار گزارشی شنیده شده صدای دو انفجار به فاصله ۱۰ دقیقه و در دو مکانی به مسافت ۷۰۰ متر از یکدیگر را مورد تایید قرار داده‌اند.

خبرگزاری تسنیم به نقل از یک فعال رسانه‌ای و خبرنگار سابق شبکه العالم اعلام کرد که انفجار عین قانا در ساختمانی متعلق به یک موسسه فعال در رمینه مین روبی و جمع‌آوری بقایای مانده از جنگ روی داده است.

این رسانه‌ نزدیک به سپاه پاسداران ایران همچنین به نقل از دبیرکل هلال احمر لبنان نوشت که بر اساس اطلاعات اولیه انفجار عین قانا تلفاتی در پی نداشته است.

رویترز در گزارش خود اعلام کرده که وقوع انفجار در یک ساختمان متعلق به حزب‌الله به صورت ضمنی به تایید یکی از اعضای این جنبش قرار گرفته اما فرد یاد شده از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرده است.

گفته می‌شود که نیروهای وابسته به جنبش حزب‌الله با ایجاد یک حصار امنیتی دسترسی خبرنگاران به محل حادثه را مسدود کرده‌اند.

دیلی استار به نقل از منابع آگاه در لبنان که نامی از آنها به میان نیامده اعلام کرده که در این حادثه دست کم ۴ نفر جان باخته‌اند.

این حادثه شوک بزرگ دیگری به شهروندان لبنانی پس از انفجار بی سابقه انبار بزرگ نیترات آمونیم در بندر بیروت در ماه اوت گذشته و نیز آتش سوزی بزرگ یک انبار حاوی روغن و لاستیک خودرو در ماه جاری میلادی در پایتخت لبنان محسوب می‌شود.

انفجار و حوادث ناگوار ماه‌های اخیر در لبنان در شرایطی روی می‌دهد که این کشور هم‌اکنون با بزرگترین بحران پس از جنگ داخلی خود طی سالهای ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ روبرو است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل و لبنان برای حل اختلافات مرزی مذاکره می‌کنند

دو سرباز لبنانی در «حمله تروریستی» در شهر «منیه» کشته شدند

ماکرون در بیروت: حزب‌الله از نفوذش در راستای اصلاحات لبنان گام بردارد نه منافع ایران