Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماکرون در بیروت: حزب‌الله از نفوذش در راستای اصلاحات لبنان گام بردارد نه منافع ایران

امانوئل ماکرون در لبنان
امانوئل ماکرون در لبنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون در جریان سفر یک روزه خود به لبنان پس از انفجار مهیب روز سه شنبه بیروت از حزب الله خواست منافع لبنان را بر منافع ایران ترجیح دهد و از نفوذ خود برای فشار بر دولت جهت انجام اصلاحات استفاده کند.

آگهی

امانوئل ماکرون در جریان سفر یک روزه خود به لبنان پس از انفجار مهیب روز سه شنبه بیروت ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان حادثه گفت فرانسه خود را متعهد به کمک به مردم لبنان می‌داند.

به گزارش رویترز امانوئل ماکرون همچنین در جریان سفر خود با نمایندگان تمامی گروه های سیاسی از جمله حزب اللهِ تحت حمایت ایران، دیدار کرد. وی از حزب الله خواست منافع لبنان را بر منافع ایران ترجیح دهد و از نفوذ خود برای فشار بر دولت جهت انجام اصلاحات استفاده کند.

آقای ماکرون همچنین در یک کنفرانس خبری خواستار انجام یک تحقیق بین المللی درباره منشأ انفجار شد و در همین حال تاکید کرد که مقامات لبنان باید در برابر خواسته اصلاحات از سوی مردم دست به اقدامات ضد فساد بزنند.

انفجار انبار نیترات آمونیوم در بندر بیروت در عصر سه شنبه، دست‌کم ۱۴۵ کشته و ۵ هزار زخمی برجای گذاشت و ۳۰۰ هزار نفر را نیز بی‌خانمان کرد. این در حالی است که هنوز ده‌ها نفر مفقود هستند. بسیاری از لبنانی‌ها اهمال کاری‌های مسئولان را عامل وقوع این حادثه می‌دانند.

رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که یک نقشه راه برای انجام اصلاحات اضطراری را روی مقامات لبنانی گذاشته است تا کمک‌های میلیاردی جامعه جهانی در اختیار دولت لبنان قرار بگیرد. وی اضافه کرد که در ماه سپتامبر به لبنان بازخواهد گشت تا نحوه اجرای تغییرات را پیگیری کند.

آسوشیتد پرس
رئیس جمهور فرانسه اعطای کمک های مالی به لبنان را منوط به انجام اصلاحات سیاسی کرده استآسوشیتد پرس

وی گفت: «اگر اصلاحات صورت نگیرد، لبنان به غرق شدن ادامه خواهد داد. آنچه اینجا مورد نیاز است تغییرات سیاسی است. این انفجار باید شروعی برای عصری جدید باشد.»

امانوئل ماکرون همچنین از برگزاری یک کنفرانس بین المللی برای لبنان و با مدیریت فرانسه خبر داد. او گفت لازمه اعطای کمک‌ها «حکمرانی شفاف» در لبنان است و نخست باید اطمینان حاصل شود که کمک‌ها به دست مردم، سازمان‌های مردم نهاد و گروه‌های خیریه می رسد و نه نخبگان حاکم که به فساد و سوءمدیریت متهم هستند.

آقای ماکرون در ادامه تأکید کرد که یک نظارت شفاف و روشن بر روی این کمک‌ها خواهد بود تا هیچگونه راهی برای تقلب وجود نداشته باشد. او گفت که سازمان ملل و بانک جهانی نقش اساسی در این مورد بازی خواهند کرد.

فرانسه در دوران دو جنگ لبنان، کمک هایی به این کشور کرده بود و در همین چارچوب در سال ۲۰۱۸ نیز کنفرانسی برای جمع آوری کمک‌های بین المللی به این کشور برگزار کرد. در آن زمان قرار شد تا ۱۱ میلیارد دلار به لبنان کمک شود به شرطی که این کشور گفت و گوهایی با صندوق بین‌المللی پول برای نحوه نظارت بر هزینه آن داشته باشد . گفتگوهایی که تاکنون محقق نشده است.

امانوئل ماکرون همچنین در اقامتگاه سفیر فرانسه در بیروت، جایی که صد سال پیش ژنرال فرانسوی تاسیس دولت لبنان را اعلام کرده بود، گفت این دیگر مسئولیت فرانسه نیست تا به رهبران لبنان بگوید چه کار باید بکنند، اما فرانسه می تواند برای انجام اصلاحات فشار بیاورد.»

وی افزود: «من تضمین می کنم که این کمک‌ها در دستان فاسد قرار نخواهد گرفت.»

آقای ماکرون با اشاره به دیدارهایش با مقام‌های لبنانی گفت: «من خیلی صریح و رک بودم و در مقابل از دولتمردان لبنان انتظار پای بندی به تعهداتشان را دارم.»

حداقل یک شهروند فرانسه در میان کشته شدگان حادثه انفجار بیروت قرار دارد و ۲۴ شهروند دیگر در میان زخمی شدگان به چشم می خورند که حال سه نفر از آنان وخیم اعلام شده است.

وضعیت دشوار اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی و از بین رفتن انبار غلات بندر بیروت، زندگی و معیشت مردم این کشور را بیش از گذشته دشوار کرده است. این در حالی است که این کشور طی ماه های گذشته صحنه تظاهرات متعدد در اعتراض به فساد حاکمان و نحوه مدیریت کشور بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار «یک انبار مهمات حزب‌الله» در جنوب لبنان

کشورهای اروپایی ۶۵ میلیون یورو کمک فوری به لبنان اختصاص دادند

تنش در خاورمیانه؛ ماکرون خواستار جلوگیری از شعله‌ور شدن جنگ میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان شد