Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اولین رای‌گیری پس از شیوع کرونا در ایتالیا؛ همه‌پرسی برای کاهش اعضای پارلمان

انتخابات ایتالیا
انتخابات ایتالیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با این همه‌پرسی، رای‌دهندگان ایتالیایی هزار شهردار در هفت ناحیه این کشور را نیز انتخاب خواهند کرد.

آگهی

رای دهندگان در ایتالیا روزهای یکشنبه و دوشنبه ۲۰ و ۲۱ سپتامبر (۳۰ و ۳۱ شهریور) پای صندوق‌های رای رفتند تا نظر خودشان را درباره کاهش شمار اعضای پارلمان این کشور اعلام کنند.

نتیجه این همه پرسی مشخص خواهد کرد که آیا تعداد اعضای مجلس نمایندگان و سنای ایتالیا از ۹۴۵ نفر به ۶۰۰ نفر کاهش می یابد یا خیر.

در صورت تصویب طرح ارائه شده، شمار نمایندگان در مجلس نمایندگان ایتالیا از ۶۳۰ نفر به ۴۰۰ نفر و شمار سناتورها از ۳۱۵ نفر به ۲۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

این طرح که پیشتر در قالب متمم قانون اساسی به تصویب نمایندگان مجلس رسیده است در صورت تایید در سال ۲۰۲۳ میلادی اجرا خواهد شد.

نظرسنجی‌های انتخاباتی پیش از رای‌گیری نشان می داد که واجدین شرکت در رای گیری در ایتالیا متمایل به کوچک شدن مجالس این کشور هستند.

از زمان شیوع همه‌گیری ویروس کرونا این اولین بار است که رای دهندگان در ایتالیا به پای صندوق های رای می روند. پیش از این قرار بود این همه پرسی در ماه مه برگزار شود که به دلیل شیوع بیماری «کووید-۱۹» به تاخیر افتاد.

همزمان با این همه پرسی، رای دهندگان ایتالیایی هزار شهردار در هفت ناحیه این کشور را نیز انتخاب خواهند کرد. بنا به نظرسنجی‌ها ائتلاف راست افراطی به رهبری ماتئو سالوینی، وزیر سابق کشور احتمالا در دو ناحیه پیروز خواهد شد، هر چند در بقیه نواحی این احتمال وجود دارد که قدرت به جناح راست میانه برسد.

تا کنون حدود ۳۰۰ هزار تن در ایتالیا به بیماری «کووید-۱۹» مبتلا شده‌اند که از این میان بیش از ۳۵ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استعفای وزیر آموزش ایتالیا؛ چالشی جدید برای دولت ائتلافی جوزپه کنته

موانع پیش روی ماتئو سالوینی برای برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی در ایتالیا

انتخابات پارلمان اروپا؛ گردهمایی احزاب مهاجرستیز در ایتالیا