Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

موانع پیش روی ماتئو سالوینی برای برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی در ایتالیا

تظاهرات مخالفان ماتئو سالوینی در کاتانیا
تظاهرات مخالفان ماتئو سالوینی در کاتانیا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برغم یکدست نبودن آراء حزب دمکرات و اختلاف نظر این حزب با جنبش پنج ستاره بر سر بسیاری از موضوعات، از دید تحلیلگران نزدیک شدن این دو تشکل سیاسی که هر دو مصمم به خنثی کردن طرح ماتئو سالوینی هستند امری محتمل به نظر می رسد؛ به خصوص اگر به این نکته توجه کنیم که سالوینی بخت بلندی برای برنده شدن دارد.

آگهی

درخواست ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا برای برپایی انتخابات زودرس که پس از بالاگرفتن اختلاف ها با جنبش پنج ستاره، دیگر شریک حزب تحت رهبری سالوینی در دولت ائتلافی ایتالیا مطرح شده، مقاومت گسترده دیگر احزاب را به دنبال داشته است.

حزب راستگرای افراطی لیگ به رهبری ماتئو سالوینی روز جمعه اعلام کرد به دنبال رای عدم اعتماد است تا با سقوط دولت ائتلافی که جنبش پنج ستاره یکی از دو بال آن محسوب می شود زمینه برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی در ماه اکتبر فراهم شود و بدین ترتیب وی بتواند در راس دولت جدید قرار گیرد.

این طرح با انتقاد دیگر احزاب سیاسی در ایتالیا مواجه شده است که حمایت آنها از حزب لیگ در پارلمان برای تصویب رای عدم اعتماد به دولت لازم و حیاتی به نظر می رسد.

ماتئو رنزی، رئیس سابق حزب دمکرات ایتالیا که همچنان از نفوذ بالایی در درون این حزب چپ میانه برخوردار است روز یکشنبه اعلام کرد که بازگشت به صندوق های رای در زمانی که دولت در تدارک تنظیم و تهیه بودجه سال ۲۰۲۰ است نوعی دیوانگی به شمار می رود.

آقای رنزی در گفتگو با نشریه «کوریره دلا سرا» پیشنهاد کرده است که برای خروج از بحران بهتر است یک دولت موقت با حمایت کلیه احزاب سیاسی در کشور مستقر شود. نخستین ماموریت چنین دولتی تلاش برای تامین بیست و سه میلیارد یورو اعتبار مالی جهت جلوگیری از بالارفتن مالیات فروش عنوان شده که قرار است از ابتدای ماه ژانویه به مرحله اجرا درآید.

ماتئو رنزی در ادامه تاکید می کند: «ما بدون شک به صندق های رای باز خواهیم گشت اما اقتصاد کشور و وضعیت مالی مردم ایتالیا باید در اولویت قرار گیرد.»

رئیس سابق حزب دمکرات ایتالیا همچنین از پیشنهاد جنبش پنج ستاره برای کاهش تعداد نمایندگان پارلمان و سناتورها به ۳۴۵ نفر پیش از برپایی انتخابات جدید استقبال کرده است. گفتنی است که پارلمان ایتالیا اکنون ۶۳۰ نماینده دارد و ۳۱۵ سناتور نیز در مجلس سنا عضویت دارند.

از سوی دیگر لوئیجی دی مایو، رهبر جنبش پنج ستاره نیز روز یکشنبه اعلام کرد که به راه انداختن یک بحران دولتی در شرایط کنونی یک اقدام «خطرناک و ابلهانه» است.

این درحالیست که انریکو لتا، نخست وزیر اسبق ایتالیا از جناح راست میانه نیز روز یکشنبه به جمع منتقدان طرح سالوینی پیوست و نسبت به آنچه وی «آشفتگی سیاسی» در کشورش خواند به شدت ابراز نگرانی کرد.

آقای لتا ضمن تاکید بر ضرورت متوقف کردن پیشروی های ماتئو سالوینی، مرد قدرتمند جناح راست افراطی تاکید کرد که وزیر کشور ایتالیا در مسیر خارج کردن این کشور از اروپا حرکت می کند.

انریکو لتا، مرد شماره دو سابق حزب دمکرات که طی آوریل ۲۰۱۳ تا فوریه ۲۰۱۴ سکان هدایت دولت را در دست داشت اکنون فعالیت سیاسی را کنار گذاشته و در پاریس زندگی می کند.

بیشتر بخوانید:

برغم یکدست نبودن آراء حزب دمکرات و اختلاف نظر اعضای این حزب با جنبش پنج ستاره بر سر بسیاری از موضوعات، از دید تحلیلگران نزدیک شدن این دو تشکل سیاسی که هر دو مصمم به خنثی کردن طرح ماتئو سالوینی هستند امری محتمل به نظر می رسد؛ به خصوص اگر به این نکته توجه کنیم که در صورت برگزاری انتخابات بخت سالوینی برای برنده شدن زیاد است.

ماتئو سالوینی در خلال تعطیلات تابستانی پارلمان به صورت غیر رسمی کارزار انتخاباتی خود را در سواحل ایتالیا آغاز کرده و بسیار امیدوار است تا با تبلیغات عوام فریبانه بتواند رای بالا را در انتخابات پارلمانی از آن خود و حزب لیگ کند.

در حالی که جنبش پنج ستاره بیشترین آراء را در انتخابات پیشین پارلمانی ایتالیا بدست آورد اما آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد که حزب سالوینی از حمایت دوبرابری از سوی رای دهندگان برخوردار خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین رای‌گیری پس از شیوع کرونا در ایتالیا؛ همه‌پرسی برای کاهش اعضای پارلمان

نخست‌وزیر ایتالیا استعفا داد

اعتراض کشاورزان اسپانیا؛ دولت به برخی از خواسته‌های آنها تن داد